/ BULNET-LEFF /. Iugoslavia a obținut o victorie valoroasă pe drumul spre sferturile de finală ale Euro 2000. Noaptea trecută, noaptea trecută, „blues-ul” lui Vuyadin Boshkov s-a impus cu minimum 1: 0 asupra echipei reprezentative a Norvegiei și a ocupat poziția temporară în grupa preliminară „C”. Singurul gol a fost marcat de Savo Milosevic, al cărui gol în minutul 8 s-a dovedit decisiv pentru rezultatul final al meciului. Cu două minute înainte de semnalul final al arbitrului, iugoslavii au rămas pe teren cu un bărbat mai puțin după ce Mateja Kezman a primit cartonașul roșu pentru un joc dur împotriva lui Eric Mikland. Interesant este că atacantul iugoslav a intrat în joc cu doar un minut mai devreme. Datorită golului său împotriva „vikingilor”, Savo Milosevic s-a situat în fruntea listei golgheterilor împreună cu slovenul Zlatko Zahovic. Ambii jucători au marcat trei goluri de la începutul Campionatului European. Înainte de ultima rundă a treia, vecinii noștri occidentali sunt lideri în grupa "C" cu un avantaj de 4 puncte, urmat de Norvegia și Spania cu câte 3 puncte și Slovenia cu 1 punct.