Ludogorets se califică pentru faza grupelor din Europa League pentru a cincea oară

Un copil aflat în pragul unui accident fatal, a fost incendiul intenționat din Tarnovo în noaptea de Revelion

Dimitar Iliev este fotbalistul №1 al Bulgariei pentru 2020

Conturile de donații frauduloase strâng bani pentru copiii bolnavi

O parte din metroul din Sofia a fost oprită

6 ani de închisoare pentru șoferul din accidentul de lângă Lesovo

Ludogorets a făcut-o din nou! Razgrad a intrat în grupele Ligii Europa după o victorie cu 2-0 asupra lui Dinamo Brest. Succesul a venit în ultimele minute ale meciului după lovituri ale atuurilor de aur ale lui Pavel Varba de pe bancă. În primul rând, Elvis Manu a dat Eagles un avans și, la scurt timp, Iquinio Marin și-a dublat avantajul echipei. Aceasta este a cincea participare a campioanei Bulgariei la grupele Ligii Europa.

Razgrad a început mai bine meciul și a reușit să câștige controlul mingii. În primele minute, Bernard Tekpetei a fost faultat grosolan de un apărător al bielorușilor. Gazdele au pariat în primele minute de fotbal mai direct cu un transfer rapid al jocului de la apărare la atac.

În minutul 4, Plamen Iliev a fost nevoit să intervină decisiv după ce Pavel Sedko a fost adus în spatele apărării. Fotbalistul atacant al Dynamo a tras pe pământ, dar foarte slab și garda bulgară a prins mingea.

Primele minute ale meciului au arătat rolurile pe care ambele echipe le vor accepta. Razgrad a păstrat mingea mult timp, flancul stâng fiind foarte activ, unde au acționat Anton Nedyalkov și Bernard Tekpetei. La rândul lor, Dinamo Brest acceptase jocul în propria repriză și aștepta organizarea contraatacurilor rapide.

Ambele echipe s-au apropiat cu prudență în primele minute, deoarece nu au existat situații periculoase în fața ambelor porți. În minutul 13 Ludogorets a organizat un contraatac bun. Dominik Yankov a acționat foarte tehnic și a continuat cu Cowley, dar brazilianul a încetinit și a trecut către Stefan Badji, dar mingea a fost blocată.

În minutul 18, echipa gazdă a reușit să ia conducerea cu 1 - 0, când Alex Santana a lovit mingea după o centrare de pe dreapta.

Ambele echipe au luat ritmul și s-au uitat mai serios la una dintre cele două uși.

În minutul 23 Dynamo a deschis un decalaj în apărarea lui Razgrad. Artyom Bikov a prins mingea și a centrat aproape de linia porții în jurul marginii suprafeței de pedeapsă, dar șutul lui Maxim Vitus a fost foarte inexact și mingea a ieșit.

În contraatac: Eagles "au organizat un atac rapid, care s-a încheiat cu un șut al lui Cowley, dar mingea a lovit corpul lui Yevhen Hacheridi și mingea a intrat în corner.

În minutul 27, Cowley și Bernard Tectetei au schimbat pase rapide pe marginea suprafeței de pedeapsă, după care ghanezul l-a doborât pe Alex Santana, dar brazilianul nu a reușit să facă un șut bun, iar ușa lui Sergei Ignatovich nu a fost amenințată.

Treptat, Ludogorets a exercitat presiune și acest lucru a dus la un nou pericol. Claudiu Kesheru a ținut bine în suprafața de pedeapsă și a trecut către Bernard Tectepei, dar șutul a fost blocat.

În minutul 31, Cicinho a izbucnit bine pe dreapta și a trecut către Dominic Yankov în careu. Mijlocașul a preluat controlul și a continuat spre Stefan Badji, dar șutul senegalez a fost slab și Sergei Ignatovich a prins.

Patru minute mai târziu, Pavel Sedko a invadat jumătate din Razgrad și a lovit, dar Anton Nedyalkov a intervenit decisiv și a oprit șutul. A urmat un rapid contraatac al lui Ludogorets. Bernard Tekpetej a primit din stânga și și-a schimbat direcția, dar șutul său a lovit și corpul unui fundaș în alb.

În minutul 43, Alex Santana a făcut o greșeală în centru, ceea ce a dus la un pericol de gol pentru gazde, dar Plamen Iliev a părăsit suprafața de pedeapsă și a eliminat mingea.

Un minut mai târziu, Ludogorets a avut o ocazie excelentă de a găsi rezultatul. Bernard Tekpetei a fost scos din stânga. Extremul a avansat și a șutat, dar Sergei Ignatovich a intervenit decisiv, după care Claudiu Kesheru a ajuns la revenire, dar românul a alunecat și a trimis mingea afară.

În timp adăugat, Dynamo ar putea găsi rezultatul. Pavel Savitski a acoperit de la aproximativ 12 metri, după care mingea a întâlnit corpul lui Olivier Verdon, dar din fericire pentru Plamen Iliev mingea a trecut peste bară.

Razgrad a început mai bine partea a doua. Dominik Yankov a încercat foarte mult pe flancul stâng. Mladok a trecut aproape de linia porții, dar Claudiu Kesheru a rămas sub minge și nu a putut să o prindă în ușă.

Dynamo a răspuns în minutul 53, când Artyom Bikov a primit mingea în suprafața de pedeapsă și a făcut un șut solid din aer, dar mingea a trecut peste bară.

Două minute mai târziu, Claudiu Kesheru a avut o altă ocazie extraordinară. Dominik Yankov a schimbat pase din dreapta cu Cicinho, după care mijlocașul a intrat și a trecut la român în zona de penalizare. Atacantul a scăpat de un adversar și a dat o lovitură puternică, dar Serghei Ignatovici a intervenit decisiv și a ucis. A urmat un colț de Ludogorets, după care Kesheru s-a trezit din nou în poziție de tragere, dar din nou românul nu a găsit ținta.

În minutul 59, Claudiu Kesheru a rămas uimit într-un alt atac bun pentru Razgrad. Dominik Jankov l-a adus pe Claudiu Kesheru în careu. Românul a șutat dintr-un unghi mic, dar a fost o ricoșare și mingea a intrat într-o lovitură de colț.

Dynamo a transferat treptat jocul la jumătate din Razgrad. În minutul 65 Mikhail Gordeychuk a intrat în suprafața de pedeapsă și a tras imediat pe pământ, dar inexact și mingea a ieșit.

Răspunse instant Ludogorets. Cicinho a ajuns la dreapta și a centrat brusc în suprafața de pedeapsă, dar din nou Claudiu Kesheru nu a găsit conturul ușii după ce mingea sa a revenit puțin și nu a reușit să facă un șut mai bun.

A urmat un șut al lui Dominik Yankov de la distanță, dar mijlocașul a alunecat și nu a reușit să-l împiedice pe Serghei Ignatovici, care l-a prins.

În minutul 69 șansa a fost de partea: Eagles ". După o lovitură de colț, Yevhen Hacheridi a lovit cu capul, după care mingea a întâlnit corpul lui Kozmin Motsi și a lovit din stânga stânga. Gabi Kiki a încercat o pasă, dar Plamen Iliev a sărit dezinteresat și a luat un colț.

În minutul 73 Ludogorets a deschis scorul! Razgrad a organizat un atac magnific. Claudiu Kesheru l-a condus pe Dominik Yankov cu o pasă ascunsă în spatele apărării. Mijlocașul nu s-a gândit de două ori și a continuat spre Elvis Manu, pentru care a rămas sarcina ușoară de realizat pe o plasă goală.

Șase minute mai târziu, Razgrad a dat o a doua lovitură asupra adversarului lor. Dominik Yankov s-a regăsit din nou în rolul de organizator. Mijlocașul a continuat în zona de penalizare către Elvis Manu. Olandezul a ținut-o și i-a trecut lui Iquinio Marin, care a lovit cu o lovitură strânsă pentru 2: 0.

Imediat după gol Ludogorets a încercat să profite de panica în acțiunile gazdelor. Elvis Manu a continuat să hărțuiască apărarea lui Dynamo. Aripa a intrat în zona de penalizare și a tras, dar Serghei Ignatovici a ucis.

Au urmat două pericole la ușa „vulturilor”, dar Plamen Iliev a prins decisiv loviturile lui Mihail Gordeychuk.

„DYNAMO BREST”: Sergey Ignatovich, Roman Yuzepchuk, Yevhen Khacheridi, Gabi Kiki, Maxim Vitus, Artyom Bikov, Sergey Kislyak, Pavel Savitsky, David Tve, Pavel Sedko, Abdullaye Dialo

Antrenor: Sirahei Kovalchuk

„LUDOGORETS”: Plamen Iliev, Cicinho, Olivier Verdon, Kozmin Motsi, Anton Nedyalkov, Stefan Badji, Alex Santana, Dominik Yankov, Cowley Oliveira, Bernard Techpetei, Claudio Kesheru