Americanul Christian Coleman este noul campion mondial la 100 m sprint masculin. A triumfat la Campionatele Mondiale de Atletism de la Doha.

fuga

Americanul a câștigat aurul cu un timp de 9,76 secunde, care este realizarea sa personală și cel mai bun rezultat din lume pentru sezon. În plus, Coleman a devenit cel mai rapid campion mondial de la sfârșitul erei Usain Bolt.

Cu toate acestea, participarea americanului în vârstă de 23 de ani la campionat a fost un compromis imens, care a dat naștere la discuții despre dublu standard în atletism.

În august, a devenit clar că sprinterul american a ratat trei teste de dopaj în ultimele 12 luni, ceea ce reprezintă o încălcare gravă a regulilor antidoping. Conform regulilor Agenției Anti-Doping din SUA, trei teste de doping ratate în decurs de un an conduc la o penalizare automată de 2 ani. În cele din urmă, avocații lui Coleman au putut dovedi că cele trei teste ratate nu au fost în termen de 12 luni, ceea ce a salvat capul sprinterului.

Al doilea în finală a fost de două ori campion mondial și campion olimpic de la Atena 2004 la 100 de metri - Justin Gatlin. Veteranul a făcut o finală impresionantă și a câștigat argintul cu un timp de 9,89 secunde.

Medalia de bronz a fost câștigată de canadianul Andre de Grass cu un record personal de 9,90 secunde. Succesorul desemnat al lui Usain Bolt - Johan Blake, a terminat doar pe locul cinci cu un scor de 9,97.