• LinkedIn
    • E-mail
  • spectaculos

Golul lui Klose care a salvat Germania

Germania și Ghana au creat un spectacol dramatic în meciul numărul 800 din istoria Cupei Mondiale, dar nu au reușit să câștige și s-au încheiat cu o remiză 2: 2.

În prima repriză, Bundestim nu a fost suficient de puternic în încercarea de a intra în apărarea africană ordonată, dar a găsit totuși rezultatul la începutul celei de-a doua prin Mario Goetze.

Cu toate acestea, doar 12 minute mai târziu, germanii au rămas deja în urmă. Apoi, rezerva de aur Miroslav Klose a apărut pe teren și doar 120 de secunde i-au fost suficiente pentru a restabili egalitatea.

Germania rămâne în fruntea clasamentului grupei G cu 4 puncte, în timp ce Ghana se află pe locul trei cu 1 înainte de meciul dintre Statele Unite și Portugalia de luni.

Spectacolul tradițional al lui Klose

În primele minute ale meciului, Asamoah Gian și Mario Goetze au schimbat un șut inofensiv pentru ambele echipe. În cea de-a 11-a, Thomas Mueller s-a întors cu un toc la Tony Kroos și a șutat netulburat de la marginea suprafeței de pedeapsă, dar Jonathan Mensa a blocat mingea.

Răspunsul Ghana a fost o bombă împușcată de Christian Atsu, pe care portarul Manuel Neuer a reușit să o boxeze. De cealaltă parte a terenului a urmat o pasă excelentă de la Mesut Ozil către Mueller, care s-a repezit în zona de poartă, dar nu a reușit să lovească.

Africanii s-au bazat în principal pe contraatacuri și șuturi la distanță, iar în minutul 32 Sully Muntari a testat și reflexele impecabile ale lui Neuer. Înainte de pauză, Gian s-a năpustit din stânga și s-a opus gardianului german, dar dintr-un unghi mic nici nu a putut direcționa mingea spre ușă.

Începutul reprizei secunde a fost mai dinamic și în minutul 51 Mario Gotze a deschis scorul. Mueller centrează din dreapta, iar mijlocașul Bayern a fost abandonat de Harrison Aful și a marcat cu capul al zecelea gol pentru Bundesliga.

Cu toate acestea, bucuria pentru absolvenții lui Joachim Lev a fost prea scurtă. La doar trei minute mai târziu, Andre Ayu a restabilit egalitatea în mod identic după ce a depășit doi fundași adversari.

Jucătorii din Ghana au profitat de creșterea în joc și au mai avut nevoie de doar zece minute pentru a face o schimbare completă la Fortaleza. Muntari l-a găsit pe Gian și a marcat cel de-al 40-lea gol pentru 2: 1, făcându-l cel mai bun marcator din istoria echipei naționale a țării sale.

Germanii au reacționat ca și cum ar fi fost înțepați, iar Lev i-a inclus imediat pe Miroslav Klose și Bastian Schweinsteiger în loc de Goetze și Sami Khedira, ceea ce a avut un efect imediat. Benedict Höwedes a deviat o cruce cu capul și la un metru de la poarta pe care Klose a prins-o în ușa lui Fatau Dauda pentru 2: 2. Acesta a fost cel de-al 15-lea său gol al Cupei Mondiale, care a egalat cu brazilianul Ronaldo în fruntea acestui indicator.

În minutul 84 Kwadwo Asamoah a lovit mingea de la picioarele lui Mueller, care deja se balansa pentru o lovitură decisivă împotriva lui Dauda. Până la sfârșit, Klose a ratat și o poziție bună în fața ușii din Ghana, iar la ultimul semnal al arbitrului, John Boy și Mueller au lovit aerul, după care germanul a rămas însângerat pe pământ.

În ultimul lor meci, Germania se va certa cu Statele Unite pentru locul lor în sferturile de finală, iar Ghana va juca Portugalia. Ambele întâlniri au loc pe 26 iunie la ora 19.00, ora Bulgariei.