doua

Gimnastica ritmică bulgară a făcut încă un pas către depășirea crizei în care a căzut în ultimii ani. Pentru al doilea an consecutiv, sportivii nativi au reușit să câștige o medalie din campionatul mondial. Anul trecut, câștigătoarea premiului a fost Silvia Miteva, care a câștigat o medalie de bronz la Campionatele Mondiale din Japonia.

Un an mai târziu, ansamblul a urcat pe scara de onoare. Fetele au câștigat o medalie de bronz la campionatul de la Moscova pentru performanța lor cu cinci cercuri. Combinația de muzică din filmul „Prințesa Anastasia” a stârnit încă o dată un mare interes și recenzii excelente și, în consecință, a primit un scor de 27.100 de puncte de la judecători, care a acordat locul al treilea echipei noastre Reneta Kamberova, Mihaela Maevska, Tsvetelina Naidenova, Elena Todorova, Hristiana Todorova și Katrin Velkova.

Aurul a revenit reprezentanților gazdelor - Rusia. „Sbornaya” a triumfat cu 27.975 de puncte, iar argintul a revenit italienilor cu un scor de 27.875 de puncte.

Antrenorul principal al echipei naționale de gimnastică ritmică Iliana Raeva a fost extrem de mulțumit de premiu. „Adevărul este că nu a fost nimeni care să nu fi venit și să spună că aceasta este una dintre cele mai puternice compoziții de la Cupa Mondială. De fapt, combinația în care am câștigat medaliile de bronz a fost declarată cea mai bună compoziție a campionatului ", au fost primele cuvinte ale lui Raeva pentru Gong.bg.

"Sunt teribil de surprinsă pentru că întreaga echipă rusă a venit să ne întâmpine și personal Irina Wiener ne-a spus că este foarte fericită că Bulgaria este din nou la un nivel atât de înalt. Au venit și din Belarus să ne felicite. Atât de multe felicitări, atât de multe euforie. Sunt foarte surprins.

Am început de la zero, sunt fete de 16 ani care participă la o astfel de competiție pentru prima dată, erau ca niște lei adevărați. Mi-au îndeplinit toate cerințele și sunt foarte fericit. În gândurile mele cele mai optimiste, nu mi-am imaginat niciodată că voi părăsi Moscova cu o medalie ", a adăugat mentorul ansamblului bulgar.

„Anul se încheie în acest mod genial. Această medalie de bronz este prețul celei de aur, au fost pur și simplu geniale. Acești copii au plecat din iad în cer. Au fost geniali în ambele zile, jucând fără o singură greșeală. Au arătat o mare clasă ".

„Le-am spus fetelor, bucură-te două-trei zile și apoi uită de această cursă pentru totdeauna. Tot ce știu sigur este că trebuie să muncim de două ori mai mult, că trebuie să fac compoziții grozave pentru următoarea Cupă Mondială, care este o calificare pentru Jocurile Olimpice de la Londra. Începem de la zero și ei trebuie să fie conștienți de asta și cred că îi pot convinge de asta. În caz contrar, pur și simplu nu va exista succes ", a rezumat Iliana Raeva.