02:05 - Grigor Dimitrov a durat atât de mult să se ocupe de 102 în vetoul slovac Andrei Martin și să se califice pentru turul trei de la Roland Garros. La fel ca în primul tur împotriva lui Gregoire Barrer, bulgarul nu i-a acordat set adversarului și a înregistrat o victorie clară - 6: 3, 7: 6 (5), 6: 1.

zburat

Steaua noastră nu a lăsat nicio îndoială în superioritatea sa și a avut mici dificultăți abia în setul secund.

Primul a fost decis de o pauză de 4: 3 după mai multe breakball-uri pierdute înainte de asta. Loviturile puternice ale slovacului i-au adus un avantaj după serviri bune, dar cea mai lungă joacă din meci s-a încheiat cu câștigătorul din spate al lui Grisho. Ulterior, s-a ajuns la un nou breakball și acesta s-a materializat deja după un forehand greșit pe diagonala opusă lui Martin - 4: 3. Grigor a strâns și a închis piesa puțin mai târziu.

În setul secund, Martin a încercat și s-a solidificat pentru 4: 1, dar Grigor a reușit să întoarcă pauza în al șaptelea joc și în cele din urmă a ajuns la un tiebreak. În jocul lung, cei doi au schimbat de două ori mini-pauze la 5: 5, după care Dimitrov nu i-a acordat mai multe puncte slovacului.

Al treilea set a fost cel mai ușor pentru Grisso, care i-a permis celui de-al 102-lea din lume să câștige doar un joc onorabil.

Asul nativ a terminat meciul cu 75 la sută din punctele câștigate la primul serviciu, 13 lovituri câștigătoare și 15 erori neprovocate.

În runda a treia, Grigor îl va înfrunta pe Roberto Carbayes Baena, care l-a învins pe Denis Shapovalov într-un thriller cu cinci seturi 7-5 6-7 (5) 6-3 3-6 8-6, care a durat aproape cinci ore.