finală

Sofia Open, runda a II-a
Grigor Dimitrov - Jerzy Janowicz 4-6 6-3 7-5

Grigor Dimitrov a trebuit să sufere prima victorie la Openul de la Sofia, dar după mai bine de două ore pe teren, a reușit totuși să-i mulțumească pe fanii bulgari cu o întoarcere cu 4-6 6-3 7-5 asupra lui Jerzy Janovic în a doua rundă. Acesta a fost primul triumf pentru cel mai bun jucător de tenis al nostru la turneul ATP pe teren propriu, pe care l-a realizat sub însoțirea furtunoasă a fanilor din tribune.

Janovic este un fost №14 în lume, dar astăzi pur și simplu nu a fost un rival egal pentru jucătorul inspirat Grigor. Talentatul polonez a obținut prima victorie în remiza principală a cursei ATP a sezonului în prima rundă de la Sofia, după ce a fost chinuit constant de accidentări în 2016, iar cele trei încercări ale sale de a urca pe o etapă mai serioasă s-au încheiat cu pierderi în prima rundă.la Australian Open, US Open și olimpiadele de la Rio de Janeiro.

Grigor a intrat puțin greu în meci și a căzut în urmă cu 0-30 în prima sa pasă după o excelentă victorie retur a lui Janovic și, deși a reușit să treacă la 40-30, a trebuit să treacă prin mai multe dificultăți până când a reușit în cele din urmă să înregistreze primul joc în meciul din contul dvs. Polonezul a manevrat cu pricepere cu serviciul său și nu i-a lăsat nicio șansă bulgarului să ajungă la breakball. Dimpotrivă - în jocurile 2-2, Grigor a făcut un cadou serios adversarului cu două greșeli neprovocate și o dublă greșeală și a căzut în spatele 0-40 în pasă. Janovic a ratat primul breakball, dar în al doilea Dimitrov i-a dat o pauză cu un forehand în afara.

Polonezul a continuat bombardamentul și a închis setul cu 6-4 cu un alt as brutal la 224 km/h. Fostul №14 din lume a arătat într-adevăr tenis de calitate, dar se putea aștepta ca la un moment dat în nivelul performanței sale să scadă. Grigor a ridicat calitatea loviturii sale de pauză după pauză și, în același timp, a început să folosească întoarcerile sale mai eficient, iar în jocul de 2-1 și-a asigurat primul breakball din meci cu o minunată lovitură de pas pe dreapta. Janovic a mai înscris un serviciu necruțător pentru 40-40, dar Dimitrov a rămas în joc și a așteptat greșeala unui adversar, care i-a oferit un nou breakball și de data aceasta rezultatul a fost 3-1.

Grigor și fanii din tribune aveau nevoie de speranța care a creat această descoperire și cel mai bun jucător de tenis al nostru a început să-și depășească vizibil adversarul. Mai multe servicii excelente la 5-3 i-au oferit bulgarului setball și a reluat bătălia.

Cu toate acestea, această evoluție nu a reușit să-l rupă pe Janovic, care s-a aruncat cu toată puterea în meciul din partea a treia. Două forehands greșite și un alt contact prost cu mingea l-au costat pe Dimitrov un decalaj de 15-40 în 2-3 jocuri, dar în momentele următoare loviturile talentului nostru au dansat de-a lungul liniei și a făcut 3-3. Grigor a încercat să apese și a avut două șanse să conducă cu 4-3, dar Janovic și-a așezat inteligent serviciul pe spate, iar bulgarul însuși a risipit a doua șansă.

Dimitrov a reușit în cele din urmă să-și materializeze toate eforturile astăzi pe teren și a încercat decisiv pentru 6-5 și după alte câteva momente a sărbătorit primul său triumf la Sofia.