Hocheiștii din Germania au mai făcut un miracol pe gheață și s-au calificat în finala turneului olimpic de la Phenian. Germanii au fost outsideri în meciul lor cu Canada, dar cu un joc acerb și ordonat au păstrat victoria cu 4-3.

hocheiștii

Clasament medalii la Jocurile Olimpice de iarnă de la Phenian 2018

Suedia a câștigat primul aur

Câștigătorii au deschis scorul în minutul 15 prin Brooks Macek, născut în Winnipeg (Canada). După prima pauză, Matthias Plahta și Frank Mauer au crescut la 3-0.

Canadienii au reușit să reducă rapid prin Gilbert Bruhl. Dar imediat după aceea, Patrick Hager a restabilit diferența de trei goluri.

În ultima treime, „frunzele de arțar” cu fața la perete au atacat totul. Matt Robinson a returnat un gol în minutul 43, iar în al 50-lea Derek Roy a făcut diferența un singur gol - 3-4.

În ultimele minute, canadienii au exercitat o presiune totală, dar la ușă Danny Aus den Birken era dur ca granitul. Loviturile din ultimele 20 de minute au fost de 25 la 1 pentru Canada, dar nu a fost marcat niciun gol nou.

Așadar, duminică la 6:00 dimineața vom urmări finala dintre sportivii olimpici din Rusia și Germania. Pentru prima dată în istoria sa, Bundesliga se află în finala unui forum atât de înalt. Toată lumea așteaptă un succes ușor pentru Sbornaya, dar germanii au arătat că sunt capabili de minuni.