Liverpool l-a eliminat pe Arsenal din Cupa Ligii într-un atac de cord după 5: 5 în timp regulat și 5: 4 în penalty-uri într-un meci nebun la "Anfield".

echipa

Cele două echipe au ieșit în unsprezece experimentale, compuse din rezerve, și au jucat un meci uluitor în care golurile nu au încetat să plouă.

Meciul a început cu un autogol al lui Shkodran Mustafi, cu care Liverpool a preluat conducerea. Cu toate acestea, Arsenal a trecut rapid la 3: 1 în doar 7 minute.

Mai întâi, Lucas Torreira a egalat cu un plus, iar cu acest gol a existat o ambuscadă nemarcată. În Cupa Ligii VAR nu funcționează și acest lucru a avut un impact.

Două goluri ale lui Gabriel Martinelli au adus scorul la 3: 1 și, cu puțin timp înainte de sfârșitul reprizei, James Milner a returnat un gol pentru Liverpool dintr-un penalizare controversată pentru o încălcare a tânărului Harvey Elliott.

În a doua repriză Milner a făcut o gafă foarte mare cu o întoarcere neglijentă la portar, Maitland-Niles a furat mingea, combinată cu Ozil și a urcat la 4: 2.

Dar Liverpool nu a renunțat și a ajuns la egalare. Alex Oxlade-Chamberlain a marcat cu un șut brutal de la distanță, iar puțin mai târziu Divok Origi, cu o performanță individuală strălucitoare, s-a întors și a tras instantaneu pentru 4: 4.

În minutul 71, Joe Willock a strălucit pentru Arsenal, care a avansat și a tras de la distanță cu 5: 4 pentru „tunarii”.

Astfel, oaspeții au atins victoria în timp regulat, dar în minutul 93, când a centrat pe dreapta, Divok Origi a făcut o foarfecă laterală și a înscris al doilea său gol - 5: 5.!

Conform regulamentului, după tragerea la sorți în timpul regulat a fost transferată direct la penalități.

La ei, rivalii au fost impecabili în primele șase performanțe. Apoi Keleher a salvat șutul lui Danny Sebayos, iar apoi Origi a dat conducerea lui Liverpool. Maitland-Niles l-a menținut pe Arsenal în joc, dar Curtis Jones a marcat penalty-ul decisiv pentru gazde.

Astfel, Arsenal își încheie participarea la turneu în runda a patra, în timp ce Liverpool continuă să avanseze în sferturile de finală.