irina

Irina Nikulchina a câștigat o medalie de bronz la urmărirea feminină de 10 km la Campionatele Europene de la Bansko. A terminat cu 1: 29,6 minute în spatele câștigătorului. Pavlina Filipova a evoluat de asemenea excelent și a terminat pe locul 4. Olga Kudrashova din Belarus a câștigat campionatul feminin de 10 km la Campionatele Europene de Biatlon de la Bansko cu un timp de 28: 18,8 minute. Argintul a fost luat de germanul Ute Nitiak în 1: 17,6 minute. Nikulchina a ratat un total de patru ținte, iar Pavlina Filipova - trei.

Irina a început de pe poziția a șaptea cu un decalaj de 1: 38,4 minute de la câștigătoare în sprintul de 7,5 km Daria Domracheva din Belarus și la aproape un minut după Kudrishova. În realitate, ea a fost la doar 30 de secunde în spatele bielorusei. În prima lovitură, Nikulchina nu a făcut nicio greșeală. Cea mai rea încercare a fost în a doua, când a făcut două greșeli și a scăzut la șaptea. După aceea, însă, locuitorul din Bansko, puternic susținut de public, a folosit doar un cartuș suplimentar în următoarele două împușcături și a reușit să lupte pentru locul al treilea.

Medaliata de bronz de la Jocurile Olimpice de la Salt Lake City a tras încet și a țintit bine, spre deosebire de majoritatea competițiilor din Cupa Mondială, unde fotografiile ei erau foarte inexacte. Elementul puternic al Irinei - alergarea, a ajutat la scurtarea conducerii sportivilor din fața ei.

Astfel, Bulgaria are deja trei medalii de la Campionatul European. Medalie de aur și argint pentru Krassimir Anev la tineret și bronz pentru Irina Nikulchina.