BC Shumen a înregistrat a doua victorie în sezonul regulat al grupei A, Conferința de Est pentru juniori sub 19 ani, a anunțat clubul. Echipa noastră s-a impus ca oaspete în fața echipei Rose Valley Kazanlak cu 87:48. Cu această victorie Shumen a urcat pe locul trei în clasament.

juniorii

Meciul a început bine pentru echipa noastră, iar pentru toată lumea din sală era clar că Shumen a ieșit motivat și va urmări victoria.

Apărarea excepțională a lui Shumen din primele minute a stat la baza multor atacuri rapide, pe care băieții noștri le-au făcut cu ușurință. În doar un sfert, Shumen a înscris peste 30 de puncte și a reușit să deschidă o diferență confortabilă.

În al doilea trimestru echipa noastră a continuat cu performanțe bune și destul de logic diferența a continuat să crească în favoarea lui Shumen. A doua jumătate a meciului s-a terminat, chiar și gazdele din Kazanlak nu au crezut că ar putea realiza o schimbare. În ciuda avantajului mare, juniorii noștri nu au încetat să joace baschet bun și au arătat câteva combinații bune.

În ultima parte, antrenorul lui Shumen a eliberat jucătorii mai tineri pentru a arăta cât de departe au ajuns în pregătirea lor în această etapă. De asemenea, nu au dezamăgit și au închis meciul cu 39 de active - 87:48.

Următorul meci al lui Shumen este împotriva lui Beroe Stara Zagora. Întâlnirea este pe 23 noiembrie la ora 12.00 în sala Mladost. Să umplem sala și să ne sprijinim adolescenții împotriva puternicii echipe din Beroe.