Performanță fantastică, îmi doresc succes în turneele viitoare

lăudat

Ministrul sportului - Krasen Kralev a făcut o evaluare pozitivă a performanței sportivilor bulgari în timpul Jocurilor Europene de la Minsk. A scris pe rețelele de socializare după prima medalie de aur pentru țară și a descris rezultatele ca fiind fantastice. Kralev a subliniat că abia astăzi bulgarii au câștigat 8 medalii.

Iată ce a scris el pe rețelele de socializare:

Performanță fantastică a sportivilor bulgari la Jocurile Europene de la Minsk. Bulgaria are deja 9 medalii (1 de aur, 4 de argint și 4 de bronz) și abia astăzi sportivii noștri au câștigat 8 medalii.

Cu doar câteva minute în urmă, Maria Oryashkova a câștigat aurul la categoria de până la 80 kg la turneul de sambo. Ivaylo Ivanov a câștigat argint la categoria de până la 81 kg la competiția de judo, care are statutul de campionat european. Gimnastica noastră ritmică, care a câștigat 5 medalii, a făcut o performanță foarte puternică în capitala Belarusului. Catherine Taseva a câștigat argint în finala mingii și bronz în panglică. Ansamblul nostru format din Simona Dyankova, Madeleine Radukanova, Laura Traats, Stefani Kiryakova și Erika Zafirova a adus încă 3 premii - argint în toate jocurile și 5 bile, precum și bronz în 3 cercuri și 2 perechi de lilieci. În tragerea sportivă, Antoaneta Boneva ne-a încântat cu o medalie de bronz la pistolul cu aer de 10 m.

Ieri Tsvetelina Tsvetanova a câștigat prima medalie pentru țara noastră la Minsk. A câștigat bronz la categoria sub 48 kg la turneul de sambo.

La Jocurile Europene de la Baku din 2015, Bulgaria a câștigat 10 premii. Apoi, sportivii noștri au câștigat 1 medalie de aur, 4 de argint și 5 de bronz. Cu performanțele lor de până acum, sportivii bulgari fac o cerere serioasă de a îmbunătăți această realizare.

Le urez sportivilor bulgari succes la turneele viitoare de la Minsk!