Slavia și-a șocat gazda Levski și a învins-o cu 2: 1 în marele derby al capitalei din runda din Liga întâi.

pierdut

Rivalitatea a trezit un interes suplimentar, deoarece ar putea avea o mare importanță în lupta pentru participarea la Europa League în sezonul viitor.

Până acum au avantajul „albaștrii”, care se află pe locul doi cu 53 de puncte. Slavii sunt acum la doar un punct în spatele adversarului lor, intervenind oficial în luptă pe picior de egalitate cu ceilalți.

Stanislav Ivanov a deschis pentru Levski în prima repriză, dar cu golurile lui Ivaylo Dimitrov și Filip Krastev în a doua repriză, oaspeții s-au îmbunătățit până la succesul neprețuit.

TOPSPORT a urmărit în direct pentru utilizatorii săi ce s-a întâmplat pe teren:

Levski - Slavia 1: 2, Krastev înscrie pentru Slavia, rândul este un fapt!

Derby-ul are o mare importanță în lupta pentru locul doi

Prima repriză a început cu câteva situații bune în fața ambelor uși. Treptat, gazdele și-au impus avantajul și și-au presat adversarii în propria jumătate.

Acțiunile pentru „albaștri” s-au alternat una după alta și era evident că vor fi cât mai persistente posibil, în urmărirea celor trei puncte din meci.

În minutul 17 s-a mai produs o lovitură de colț în câmpul „albilor”. Inițial, Ejolfsson nu s-a raportat cu cel mai bun joc posibil, dar apoi Stanislav Ivanov, din apropiere, a marcat cu 1: 0.

Presiunea jucătorilor lui Todorov nu s-a oprit până la pauză, deoarece se părea că este doar o chestiune de timp până să ajungă la un nou obiectiv.

Cu toate acestea, mai multe intervenții solide ale lui Steriakis nu au permis ca acest lucru să se întâmple. Paznicul a reacționat într-un mod minunat, cu un șut de la distanță al lui Lozev cu puțin înainte de pauză.

Trecerile lui Galin Ivanov, care au rămas mai degrabă fără un destinatar clar. Acesta a fost practic jocul Slaviei.

Philip Krastev a arătat de mai multe ori de ce a atras interesul unui club precum Manchester City, dar nu a avut niciodată ocazia de a aduce tensiuni serioase în domeniul lui Georgiev.

Fostul portar al „albilor” a intervenit decisiv în doar două cazuri, într-unul dintre care a salvat cu umărul o lovitură de cap din imediata apropiere a lui Bengyuzov.

În orice caz, conducerea „albastrilor” a rămas până la pauză.

După pauză, au fost făcute mai multe schimbări de personal în ambele unsprezece. Acest lucru a schimbat modul în care echipele au abordat minutele până la finalul meciului.

Jucătorii lui Slavia au devenit cu siguranță mai activi și nu s-au mai bazat pe șuturile lungi și pe traversările lui Galin Ivanov.

Scorul a fost egalat după 65 de minute. Apoi Ivaylo Dimitrov, care a intrat ca rezervă, a prins efectiv mingea cu capul, trimițând-o în plasa lui Georgiev pentru 1: 1.

Pentru Dimitrov, care a apărut pe teren ca rezervă, acesta a fost al treilea obiectiv al sezonului. Este interesant de menționat faptul că cei doi anteriori ai săi au fost înscriși în întâlnirea anterioară cu Levski din acest sezon.

Până la sfârșitul meciului au existat atacuri pe ambele porți, dar atât Georgiev, cât și Steriakis nu au permis să fie depășite din nou.

Și când se părea că remiza nu se va schimba, Filip Krastev a decis totul în meci cu o lovitură diagonală exactă, care a înmânat neprețuitele trei puncte „albilor”.

Astfel, lupta pentru pozițiile premiate în elită rămâne vie și imprevizibilă, deoarece status quo-ul rămâne neschimbat.

Rezultatul a dovedit că competiția din campionat este disponibilă și fiecare echipă se va lupta până la ultima pentru maximul din campanie.