A doua ediție a turneului de scrimă CSKA Cup s-a încheiat cu multe zâmbete și emoții bune. Competiția a adunat peste 120 de participanți în sala „Vasil Simov”.

cska

Luptele dintre tinerii scrimari, plini de multe întorsături, au trecut cu mare interes de la cunoscătorii acestui sport. Și anul acesta competiția nu a trecut fără participarea internațională. Reprezentanții echipei românești București au plecat la vecinul nostru din nord cu o medalie de bronz și una de argint.

Jucătorii CSKA și Levski au câștigat câte trei cupe fiecare. Pentru „roșii” №1 sunt Beloslava Ivanova și Georgi Hristov la copiii de 15 ani și Theodora Vutova la cadeți. Teodor Tonchev a câștigat o medalie de argint la cadeți, iar Stanimir Pelov - o medalie de bronz la cei de 13 ani.

În „albastru” au câștigat primul loc Vasilena Krasteva la fete de până la 11 ani și Ana Mihailova și Borislav Krastev la copiii de 13 ani.

Pentru fanii sporturilor aristocratice a avut loc și prima competiție de amatori de acest gen din Bulgaria, unde s-au înscris 15 participanți. Vârsta medie a sabrilor începători a fost de aproximativ 30 de ani și pentru prima dată au avut ocazia să ia parte la o competiție de scrimă.