O altă echipă rusă continuă în optimile de finală ale Ligii Europa. A doua zi după CSKA (Moscova), rivalii lor de la Lokomotiv au făcut același lucru. „Căile Ferate” și-au câștigat revanșa împotriva Nizei cu 1: 0 și după un succes cu 3: 2 în primul meci, bărbații din Yuri Semin se gândesc deja la adversarul lor în etapa următoare a cursei.

moscova

Singurul obiectiv de astăzi a fost opera experimentatului național rus Igor Denisov în minutul 30. Allerksey Miranchuk a creat o tensiune serioasă în câmpul advers, deoarece după o scurtă carambolă mingea a aterizat la picioarele lui Denisov, care cu un șut gros de la marginea suprafeței de pedeapsă l-a doborât pe neputinciosul Benitez.

Până la sfârșitul meciului, moscoviții ar fi putut să-și facă victoria și mai expresivă, dar frații Miranchuk au creat mai multe omisiuni serioase. Unul dintre ei - Anton a lovit bara dreaptă în minutul 67.

CSKA (Moscova) este primul opta finalist în Europa League

Golul lui Alan Dzagoev s-a dovedit a fi suficient pentru a elimina Steaua Roșie

Vestea proastă pentru Lokomotiv a fost legată de accidentarea forțată a vedetei Jefferson Farfan, care a fost înlocuit de Kolomaitsev abia după 25 de minute la „RZD Arena”.

Cel mai periculos jucător pentru oaspeți a fost Mario Balotelli. Cu toate acestea, atacantul a avut ghinion în faza finală. Excentricul a primit, de asemenea, un cartonaș galben pentru că a intrat aproximativ în picioarele adversarului. În minutul 88, Le Melu a putut egala, dar șutul său dintr-un unghi mic a fost parat de Guillermo.

LOCOMOTIV (MOSCOVA) - NICE 1: 0 (în primul meci 3: 2)

1: 0 Igor Denisov (30 ")

STADIU: "RZD Arena"

JUDECĂTOR: Pavel Karlovec (Republica Cehă)

LOCOMOTIVĂ: Guillerme, Pejcinovic, Kverkvelia, Farfan, Fernandes, Denisov, Ribus, Ignatiev, Alexei Miranchuk, Anton Miranchuk, Ari (rezerve: Kochenkov, Kolomaitsev, Chorluka, Tarasov, Eder, Rothenberg, Denisov)

GROZAV: Benitez, Dante, Peru, Bourne, Sar, Seri, Suprien, Saint-Maximin, Les Melou, Balotelli, Plea (rezerve: Cardinal, Pelmar, Tamese, Srarfi, Sako, Mendy, Mackengo)