ligii

Campioana bulgară Ludogorets se califică pentru a cincea oară în faza grupelor din Europa League după o victorie cu 2-0 ca invitat al lui Dinamo Brest în meciul din playoff.

Razgrad a dus o mare bătălie în Belarus împotriva unui adversar dur, dar cu două goluri în a doua jumătate a rezervelor, Elvis Manu și Ihinho Marin au meritat clasamentul.

Gazdele au început mai bine meciul și în minutul 4 Plamen Iliev a trebuit să-și salveze poarta împotriva lui Sedko, care a ieșit față în față cu el, dar șutul său a fost destul de slab.

Treptat, Ludogorets a început să-și găsească jocul și în minutul 44 a creat o poziție clară, dar șutul lui Tekpetei a fost salvat, iar apoi Kesheru a alunecat și nu a reușit să tragă direct în poarta goală.

După pauză Kesheru a mai făcut o pasă, iar apoi Dinamo Brest a avut o șansă de aur de a marca, dar bara transversală l-a salvat pe Plamen Iliev după un corner.

În minutul 73 Manu a deschis scorul după o combinație rapidă, în care a primit o pasă de la Dominik Yankov și s-a încheiat cu o plasă goală.

Cinci minute mai târziu, într-un contraatac, Manu l-a găsit pe Ihinho Marin, care a decis totul în meci cu un șut puternic.

Ludogorets vor fi în a doua urnă pentru grupe, care va fi extrasă mâine.