bordeaux

Lyon a învins Bordeaux cu 3: 1 într-un excepțional prim meci final 1/4 din Liga Campionilor. Cele două echipe au jucat un meci incredibil de „Gerlan”, iar cu o concentrare mai mare de atacanți, spectatorii au putut vedea cel puțin 7-8 goluri. Lisandro Lopez a marcat două goluri pentru câștigători.

Prima repriză a oferit un adevărat spectacol de la bun început, ambele echipe gândindu-se doar la atac. Primul gol a durat doar 10 minute de joc, iar autorul său a fost Lisandro Lopez. El a profitat de o greșeală în apărarea lui Bordeaux și, de aproape, nu i-a lăsat nicio șansă lui Carasso - 1: 0. Bucuria gazdelor a fost însă de scurtă durată. Motocicleta lui Bordeaux Gourcuff s-a eliberat de grija lui Tulalan și s-a centrat perfect pe Shamak, care a egalat cu o lovitură de cap - 1: 1.

După acest gol, „copiii” au avansat din nou, iar Delgado a avut o șansă mare de a marca, dar a eșuat singur împotriva portarului. La ușa opusă, Loris a ratat mingea într-o cruce, iar Shamak nu a reușit să lovească ușa goală cu capul. În acele minute, oaspeții păreau să aibă inițiativa, dar chiar atunci Tremulinas a ratat mingea în centrul lui Pjanic și Bastos l-a pedepsit pe Karaso după o lovitură puternică în diagonală cu piciorul stâng - 2: 1.

Astfel s-a încheiat prima repriză, iar prima poziție clară înainte de a doua 45 de minute a venit după o oră de joc, când Shamak a interceptat o centrare din dreapta, obligându-l pe Loris să-și salveze ușa cu reflex felin. În următoarele câteva minute, Makun a scăzut la un metru de la poartă, iar Wendel a rupt transversala după un șut cu piciorul stâng. Acest lucru a dus la minutul 77, când Sissoko a tras la ușă și Shalme a marcat cu mâna - un penalty pentru Lyon, Lisandro precis și 3: 1.

În minutele rămase până la final, Lyon ar fi putut câștiga cu un rezultat mai mare. Govou nu a putut lovi ușa de la 10 metri, iar Tremulinas a tras de pe linia porții. Cu toate acestea, o pierdere mai mare ar fi nedreaptă pentru „girondini”, care cu mai mult noroc nu ar putea pierde. În revanșa de peste o săptămână, Govou și eroul din seara asta Lysandro nu vor juca din cauza penalizărilor.

LYON - BORDEAUX 3: 1

3-1 Lisandro 77'-penalty

Lyon: Loris - Reveyer, Chris, Bodmer, Sisoko - Makun, Tulalan, Bastos, Pjanic, Delgado - Lisandro. (Kalström, Govu, Gonalo)

Bordeaux: Caraso - Shalme, Sane, Siani, Tremulinas - Fernando, Plasil, Gufran, Gurkuf, Wendel - Shamak. (Jusier, Enrique)