Vecinii noștri din sud-vest au învins „dinamita roșie” cu 3: 0

macedonia

Macedonia a învins senzațional rivala Bulgariei în calificările mondiale Danemarca cu 3-0 la control, jucată pe Stadionul Filip al II-lea al Macedoniei din Skopje.

Jucătorii lui Chedomir Yanevski s-au ocupat de absolvenții lui Morten Olsen în primele 25 de minute de meci. Coechipierul lui Ivan Ivanov la Partizan Ante Lazevski l-a scos pe atacantul Napoli, Goran Pandev, care a marcat cu 1: 0 în minutul 9.

„Red Dynamite” nu a avut ocazia să explodeze în răspunsul său, dar a primit un nou gol în minutul 17 Agim Ibraimi a marcat pentru 2: 0.

Totul din meci s-a încheiat în minutul 24, când atacantul Brugesului Ivan Trichkovski a dat o pasă fundașului lui Mainz Nikolce Noveski, care a făcut rezultatul clasic.

Treptat, oaspeții au egalat jocul, dar nu au reușit niciodată să găsească drumul corect spre ușa lui Pachovski pentru a înscrie cel puțin un gol onorabil. În cele din urmă, Macedonia a câștigat meritat și a prezentat una dintre marile surprize ale controalelor mondiale.

Macedonia - Danemarca 3: 0
1: 0 Goran Pandev (9), 2: 0 Agim Ibraimi (17), 3: 0 Nikolche Noveski (24)

Compoziția Danemarcei: Casper Schmeichel, Daniel Ager, Simon Kjaer (53 - Okore), Jacobsen, Vas, Zimling (80 - Slot), Eriksen (53 - Pedersen), Kron-Deli (82 - Lasse Schöne), Romedal (62 - Fischer), Jorgensen (32 - Quist), Cornelius