Marcel Hirscher a câștigat a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de schi alpin. Austriacul nu a lăsat nicio șansă concurenților săi în disciplina sa de slalom de coroană.

slalom

El a înregistrat un timp total de 1: 34.75 minute. În ambele serii Hirscher a fost mai presus de toate, conducând în ritmul său impecabil unic. Acesta este al doilea titlu de slalom de când a câștigat în 2013 la Schladming, Austria.

Compatriotul său Manuel Feller s-a clasat pe locul al doilea. Feller a făcut multe greșeli în prima coborâre și abia a rămas pe pistă. A făcut o a doua cursă excelentă și a trecut de la a șaptea la a doua.

Medalia de bronz este pentru germanul Felix Neureiter - zecea după prima jumătate a competiției. A profitat de greșelile concurenților săi și până la urmă nu i-a venit să creadă că se află pe scara de onoare.

Marele concurent al lui Hirscher este norvegianul Henrik Christoffersen. Deși a terminat pe locul patru, performanța sa ar putea fi descrisă ca un eșec total. Christophersen a fost al șaselea după prima rundă și nu a putut face o coborâre decentă în runda a doua.

Locul al patrulea se datorează eșecului majorității celor care au coborât după el. Dar norocul nu l-a putut acoperi până la urcarea scării onoarei,

Bulgarul Albert Popov a evoluat foarte bine și a ocupat locul 27 în clasamentul final cu un decalaj de 4,33 secunde.