cobra

Sursa: Anton Stankov

Marin Dimitrov a apreciat titlul lui Kubrat Pulev ca fiind absolut meritat

Boxer bulgar în categoria peste 91 kg Kubrat Pulev a devenit campion european la box în categoria peste 91 kg. În finală, Kubrat Pulev l-a învins pe Denis Sergeev (Rusia) cu puncte. După ultima lovitură a gongului, arbitrii au înregistrat 9: 2 puncte în favoarea lui Pulev.

Kubrat Pulev a dominat întregul meci peste Denis Sergeev, în vârstă de 26 de ani, care este de două ori campion al Rusiei și la Liverpool l-a înlocuit pe titularul „echipei” din cea mai prestigioasă categorie, Islam Timurziev. Președintele Federației Bulgare de Box, Marin Dimitrov, a declarat telefonic BTA de la Liverpool:

"Prima rundă dintre Cobras și Denis Sergeev s-a încheiat cu o remiză - 1: 1 puncte, dar apoi băiatul nostru a început să dicteze evenimentele din ring și să câștige punct cu punct. Sergeev este foarte sănătos fizic, a aruncat tot timpul, dar Kubrat a acționat ca superprofesional.

Acesta a fost cel mai sănătos meci al întregului Campionat European, în care, spre marea noastră fericire, Cobra a câștigat. Și mai mult decât meritat! Ce vă pot spune despre atmosfera din sală - 5.000 de englezi, care sunt un public neutru, au înnebunit la meciul lui Kubrat și l-au aplaudat tare tot timpul. Gata - Cobra este campionul Campionatelor Europene de la Liverpool! "

Astfel, Bulgaria a câștigat 1 medalie de aur și 1 de argint la cel de-al 38-lea Campionat European de box, care s-a încheiat la Liverpool. În finala categoriei până la 54 kg Detelin Dalakliev a pierdut cu puncte în fața lui Luke Campbell (Anglia) și a rămas cu „argint”.