câștigat

Felipe Massa nu i-a permis lui Raikkonen (în fundal) să-l depășească în Turcia.

Pilotul Ferrari Felipe Massa a câștigat cursa de Formula 1 pe pista Istanbul Park. Brazilianul a făcut 58 de ture pe pistă (309 km) în 1 oră, 26 de minute și 42,16 secunde.

Coechipierul său Ferrari, Kimi Raikkonen, a fost al doilea la 2,2 secunde în spatele câștigătorului, făcând Red Horses dublu. Campionul mondial Fernando Alonso cu McLaren-Mercedes a rămas astăzi pe locul trei.

Lider în clasamentul general, Lewis Hamilton se deplasa pe locul trei, dar cu 16 ture înainte de sfârșitul traseului „Istanbul Park” cauciuc plat (foto dreapta) și a terminat pe locul cinci.

Astfel, avantajul lui Hamilton (84 de puncte) în clasamentul general este acum cu doar 5 puncte înaintea lui Alonso (79). Al treilea este Felipe Massa cu 69, urmat de Raikkonen cu 68. Pe locul cinci se află Nick Heidfeld (BMW-Sauber) cu 47 de puncte. Mai sunt încă 5 runde până la finalul campionatului de Formula 1, iar următoarea cursă este pe 9 septembrie pe pista Monza din Italia.

McLaren-Mercedes continuă să fie lider în clasamentul constructorilor cu 148 de puncte. Al doilea este Ferrari cu 137, iar al treilea BMW-Sauber cu 77.