radka

În general, clasamentul final/bărbați și femei/aurul a revenit SC "Veteran" - Smolyan, cupa pentru locul doi a revenit clubului "Rila Skier" - Samokov, iar SC "Veterani Rozhen - Chepelare" a venit pe locul trei.
La campionat au participat Zdravka Yordanova - campion olimpic și președinte al federației de masterat, primarul Sapareva Banya Kalin Gelev, Slaveyko Staykov - director executiv al Rila Sport AD și Lazar Margin - președinte al clubului de schi „Panichishte”.

Sapareva Banya a fost reprezentată de 21 de schiori veterani în schi fond și schi alpin. Medalia de aur a fost câștigată de campioana europeană la schi fond încă din 2002 și unul dintre cei mai buni biatleți bulgari din toate timpurile - Radka Popova. Ea concurează pentru echipa lui Sapareva Banya în grupa de vârstă de la 40 la 45 de ani. Kalinka Miloshova de la Sapareva Banya este a 4-a la schi fond în grupa de 50 până la 55 de ani.

"Nu avem o medalie în schiul alpin, dar avem clasamente bune. Competiția a fost extrem de puternică, deoarece cele mai bune sporturi de schi din Bulgaria din anii 1960 au participat la competiție", a explicat Lazar Margin, președintele schiului Panichishte. club.
Municipiul Sapareva Banya a avut onoarea să găzduiască pentru a treia oară campionatul pentru veterani în sporturile de iarnă.