Campioana europeană a cluburilor Barcelona a început noul sezon într-un mod excelent. Catalanii au câștigat Supercupa Spaniei după ce au învins sângeroasa inamică Real Madrid cu 3: 2 (video). Astfel, după 2: 2 în primul meci de acum 3 zile, băieții lui Josep Guardiola au ridicat trofeul. Un alt meci grozav a fost jucat de Lionel Messi, care a marcat două goluri, inclusiv victoria în minutul 88.

În mod tradițional, meciul a fost marcat de o serie de încălcări grave, din cauza cărora au fost arătate 9 cartonașe galbene și una roșie. Francesc Fabregas, care a apărut pe teren în ultimele zece minute, a debutat oficial pentru Barcelona.

Meciul în sine s-a încheiat cu un corp de corp urât între jucătorii ambelor echipe, în care mai multe cărți roșii au fost arătate jucătorilor de pe banca Realului (vezi videoclipul de mai jos).

adus

Desigur, într-o situație similară a strălucit personajul neîndemânatic al lui Jose Mourinho, care a ajuns în ochii antrenorului asistent al catalanilor Tito Vilanova. La final - 3: 2 pentru Barcelona și un nou trofeu în fereastra deja aglomerată a catalanilor.

Meciul de la Camp Nou a început cu o viteză foarte mare, prima poziție venind în minutul 2. Cristiano Ronaldo a primit o minge în teren și a făcut imediat o lovitură puternică cu piciorul stâng, dar Valdez a fost la locul său și s-a parat magistral. bufonul.minute gazdele și-au revenit și la rândul lor s-au uitat la ușa lui Casillas.

La mai puțin de un sfert de oră mai târziu, Camp Nou a izbucnit. Leo Messi a trecut o pasă excelentă prin centrul apărării Realului, conducându-l pe Iniesta singur împotriva lui Casillas. Mijlocașul a făcut câțiva pași cu o minge în picior, apoi a trecut tehnic de mingea din piele gardă trecută - 1: 0.

Răspunsul Baletului Alb a fost imediat și părea să iasă de nicăieri. În minutul 19, după o mișcare dintr-un corner, Benzema a încercat un șut, mingea a ajuns la Ronaldo, care a deviat-o doar în plasa echipei gazdă - 1: 1. Câțiva dintre jucătorii Barça au ridicat mâinile către arbitrul lateral, cerând o ambuscadă, dar situația a fost clară și golul a fost marcat.

La jumătatea primei reprize Realul a fost foarte aproape de un al doilea gol. Cristiano Ronaldo a făcut una dintre specialitățile sale - un șut puternic de la mai mult de 20 de metri, dar mingea a zguduit grinda de sus și nu a vrut să intre a doua oară în spatele lui Valdes.

Și când repriza se apropia de sfârșit, Lionel Messi și-a amintit de el și și-a marcat golul de serviciu. După o centrare dintr-un corner, Gerard Pique a făcut o pasă excelentă cu un toc către Messi, care a scăpat de garda sa Ronaldo și de la 5-6 metri la învins pe Cassias - 2: 1.

Chiar și la pauză, Jose Mourinho a reacționat înlocuind cartonașul galben Sami Khedira cu brazilianul Marcelo. Deși aveau nevoie disperată de un al doilea gol, Sofiei a ajuns cu greu la golul lui Valdes. Într-o centrare dintr-un corner, Sergio Ramos s-a ridicat deasupra apărării gazdelor, dar lovitura sa de cap a lins transversala. Gazdele au venit acasă și s-au bazat în principal pe contraatacuri, într-unul dintre care Messi era aproape de a marca. Argentinianul a făcut un șut periculos pe pământ, dar Casillas nu a tresărit și a prins mingea.

Cu 9 minute înainte de sfârșitul regulatului 90 Real a ajuns la egalizare. Rezerva Kaka a luptat masculin pentru un corner, după care Benzema a înscris cu 2: 2. Și pe măsură ce meciul a evoluat, geniul lui Messi a strălucit și a adus trofeul la Barça. După un atac cu mai multe direcții care a trecut prin Fabregas și Adriano, Messi a marcat cu o lovitură excelentă, care a pus capăt disputei.

BARCELONA - REAL MADRID 3: 2

BARCELONA: Valdes, Alves, Mascherano, Pique, Abidal, Busquets (85 'Keita), Xavi, Iniesta, Pedro (81' Fabregas), Messi, Via (73 'Adriano)

REAL MADRID: Casillas, Ramos, Pepe, Carvalho, Coentrao, Kedira (46 'Marcelo), Alonso, Di Maria (64' Higuain), Ozil (78 'Kaka), Ronaldo, Benzema

Card rosu: Marcelo (90 ')