Montana l-a învins pe campioana României Arcada (Galați) cu 3-2 (25-18, 16-25, 25-20, 21-25, 15-9) într-o revanșă a finalelor 1/16 din Cupa CEV. Maat a fost jucat în sala Mladost fără public. Cu toate acestea, băieții lui Daniel Peev au renunțat la cursă.

arcade

În primul meci bulgarii au pierdut 0-3 jocuri. Așadar, Arcade trebuia să câștige două jocuri, ceea ce s-a întâmplat după multe lupte.

În prima, Montana a dominat gazdele de cele mai multe ori și a câștigat cu 25-20. A doua repriză a fost pentru Arcade, românii au egalat jocurile după un convingător 25-16.

Jucătorii de volei din nord-vest au fost echipa mai bună și în al treilea joc și au ieșit din nou în avantaj după 25-20.

În al patrulea joc decisiv, Arcade a luat inițiativa. Montana a egalat și a rămas aproape de adversar, chiar preluând conducerea pentru o scurtă perioadă de timp. Cu toate acestea, băieții lui Serju Stancu au rezistat presiunii și au câștigat cu 25-21.

Cel de-al cincilea set a fost jucat pentru protocol. În el, jocul a fost egal cu al șaptelea punct. Montana a căpătat impuls și a deschis diferența până la final pentru 15-9.

Arcade va juca olandezul Amisoft Likergus (Groningen) în finala 1/8, cu primul meci pe 16 decembrie în capitala Rusiei Moscova.

Cel mai productiv a fost Maxim Sapozhkov cu 25 de puncte. 15 puncte ale recordului Radoslav Popov. Olandezul Niels Clapwijk a devenit golgheterul cu 28 de puncte.