muguruza

Mugurusa îl felicită pe Conte după meci

Finalista de la Wimbledon și plasată sub № 9 în schema Garbine Mugurusa a fost eliminată în turul doi al US Open. Ea a fost învinsă de reprezentanta Marii Britanii Joanna Konta cu 6: 7 (4), 7: 6 (4), 2: 6. Meciul a durat 3 ore și 23 de minute și a intrat în istorie ca fiind cel mai lung din tenisul feminin de la introducerea tiebreak-ului în urmă cu 45 de ani.

Primul set a fost decis după un tiebreak, înaintea căruia Mugurusa și Konta au schimbat o pauză. În a doua jumătate situația a fost similară - din nou un schimb de progrese, dar apoi în tiebreak, spaniolul a luat inițiativa și a egalat rezultatul în părți. În setul decisiv, Conte a făcut două pauze - pentru 1: 0 și 3: 0, ceea ce a fost mai mult decât suficient pentru succesul ei.

Astfel, jucătoarea de tenis în vârstă de 24 de ani, care joacă cu un „wild card”, se va confrunta în turul trei împotriva Andrea Petkovic. Neamțul a înregistrat un succes cu 6: 3 7: 6 (4) peste rusoaica Elena Vesnina.

Plasat sub numărul 2 în schema de bază Simona Halep se califică în turul al treilea după ce a câștigat cu 6: 3, 6: 4 împotriva Katerinei Bondarenko (Ucraina). Meciul a durat 77 de minute, iar în faza următoare la New York românca va concura cu Shelby Rodgers sau Kurumi Nara.

Halep, în vârstă de 23 de ani, a început bine meciul cu o pauză timpurie împotriva 104-lea din clasamentul Bondarenko. În loc să-și păstreze conducerea, românca a scos cu 2: 2. Cu toate acestea, numărul 2 mondial a arătat mobilizare, a făcut o nouă descoperire pentru 3: 2 și apoi pentru 6: 3, care a închis prima parte. Nu a existat un astfel de schimb de pauze în setul doi. Forțele au fost egalizate și niciunul dintre cei doi concurenți nu a atins punctul de rupere. La 5: 4 Halep a lovit lovitura și, cu o pauză de zero, a pus capăt disputei. Acesta a fost primul meci oficial dintre cei doi tenismeni. În mod curios, Bondarenko, în vârstă de 29 de ani, a revenit în turneu în 2014 după ce a născut o fiică.

Finalista din 2012 și 2013 la US Open Caroline Wozniacki abandonat în a doua rundă a ediției din cursă a acestui an. Al patrulea danez din schemă a pierdut cu № 149 în lume Petra Tsetkovska din Cehia cu 4: 6, 7: 5, 6: 7 (1). Danezul a încercat să facă o schimbare completă după ce a rămas în urmă cu un set și 1: 4 în a doua, dar în cele din urmă cehul de 30 de ani nu a avut nimic de pierdut și a ajuns la victorie. În runda următoare, cehul va juca împotriva Flavia Penetta din Italia.

Un alt jucător de tenis ceh - Petra Kvitova, a învins runda a doua după ce a învins-o pe Nicole Gibbs din SUA cu 6-3, 6-4. Astfel, în runda a treia plasată sub под4 Kvitova o va înfrunta pe Anna Schmidlova din Slovacia.

Astfel, deja 6 din primele 10 clasate în ediția din acest an a US Open au părăsit cursa după runda a doua.