Marea Neagră Odessos este primul finalist al campionatului de stat pentru fete U16, care se desfășoară în interior Triaditsa la Sofia. Echipa a câștigat Levski s 64:61 într-un meci de semifinală foarte disputat care a trecut prin multe întorsături. Astfel, el va apăra titlul la vârsta câștigată anul trecut.

finală

În meciul final de mâine, Varna îl va întâlni pe câștigătorul meciului Septembrie 97 - Campion 2006 într-o dispută pentru titlu la 14:15, a Levski - învinsul pentru medaliile de bronz de la 12:30.

Un început excelent de Varna i-a adus în față și au câștigat rapid un avans serios. Jocul lor stabil a durat până la sfârșitul primului trimestru, după care au condus cu 19: 6. În a doua perioadă, însă, a venit rândul Levski pentru a arăta un joc puternic și echipa a topit metodic toată diferența până la pauză pentru a egaliza la 25:25.

După reluarea jocului, echipele au jucat o a doua repriză extrem de contestată, iar pentru primele 13 minute din aceasta o singură dată diferența a fost mai mare de două puncte în favoarea oricărei echipe. La mijlocul ultimei perioade Marea Neagră s-a desprins cu 8 puncte înainte, dar cu mai puțin de trei minute înainte de final Levski egalat la 55:55. În următoarele atacuri, Varna a menținut un avans fragil de unul sau două puncte și în cele din urmă a deținut victoria.

Konstantina Trifonova a înregistrat 17 puncte și 5 lupte pentru câștigători, 12 au adăugat Mariela Nikolova (17 lupte) și Paolina Gocheva (6 recuperări, 5 pase decisive, 4 furturi) și cu 11 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive Magdalena Marinova.

Pentru Levski au terminat cu câte 15 puncte fiecare Diana Valcheva (7 lupte) și Betina Doncheva (14 recuperări) și cu 14 puncte și 9 recuperări raportate Margarita Ivanova.