Derby-ul antrenorilor bulgari în campionatul din Kazahstan între „Astana” și „Atyrau” s-a încheiat cu victoria primei echipe după o schimbare. Într-un meci din etapa a 21-a, penultimul dinaintea playoff-urilor din campionat, echipa condusă de Stanimir Stoilov și-a învins adversarul cu 2: 1, al cărui antrenor este Stoycho Mladenov.

câștigat

Victoria a fost a treia la rând pentru "Astana", care are deja un avans de 13 puncte pe primul loc în fața urmăritorului său "Kairat" (Almaty) (40 de puncte, dar cu un joc mai puțin).

Atyrau, pe de altă parte, se luptă să intre în top șase înainte de playoff. În acest scop a fost numit Mladenov, dar în ultimele 4 meciuri echipa sa a înregistrat 3 remize și 1 înfrângere.

Meciul împotriva campioanei a început extrem de bine pentru „Atyrau”, care a deschis scorul după doar 7 minute de joc. Mijlocașul ucrainean Volodymyr Arzhanov a avut dreptate.

Cu toate acestea, „Astana” și-a demonstrat clasa și a ajuns la o schimbare completă în 19 minute. Mai întâi în minutul 20, golgheterul principal al campionilor Azat Nurgaliyev a egalat și, cu șase minute înainte de pauză, a înregistrat schimbarea completă la 2: 1 cu cel de-al 9-lea gol în campionat.

Atyrau va avea încă o șansă într-o bună coincidență în ultima rundă a sezonului regulat de a lupta pentru un loc printre cele șase echipe care vor argumenta pentru medalii și cote euro.

În siguranță este liderul lui Dimitar Dimitrov-Hero "Irtysh" (Pavlodar), care este al treilea în clasament cu 15 puncte în spatele "Astana" și un joc mai puțin.

Odată cu sosirea lui Mladenov în Kazahstan, campionatul local a reunit trei foști antrenori naționali ai Bulgariei. Hero a condus echipa națională din toamna anului 1998 până la sfârșitul anului 1999. El a fost succedat de Mladenov. Pierderea cu 0-6 în fața Republicii Cehe de la Praga în octombrie 2001 a fost ultimul său meci. Murray a antrenat echipa națională de la începutul anului 2009 până în septembrie 2010.

Altele din fotbal

Tânăra de 25 de ani a intentat un proces pentru a dovedi că este fiica lui Diego Maradona

O altă fată va încerca să demonstreze că este fiica lui Diego Maradona, a dezvăluit jurnalistul Luis Ventura în emisiunea sa Secretos Verdaderos de la televiziunea „America”. O cheamă Eugenia Laprovitola

Iliya Gruev cu debutul în Bundesliga

Iliya Gruev Jr., în vârstă de 20 de ani, a debutat în Bundesliga, apărând în timp adăugat în victoria „Werder-ului” său cu 2: 0 față de „Augsburg”. El l-a înlocuit pe americanul Josh Sargent

Yasen Petrov nu a pus o singură condiție pentru cea națională

Noul antrenor național Yassen Petrov va lucra cu un personal pe care îl cunoaște foarte bine și a lucrat cu unii dintre ei chiar și în China. Asistenții săi vor fi Kostadin Vidolov, coechipierul său din „Botev”

Cei mai de succes antrenori de fotbal din secolul XXI

Managerul este în esență chipul echipei pe care o reprezintă. Antrenorul unui club de fotbal poate fi comparat cu tatăl unei gospodării. Managerul, ca un părinte

Fiica lui Dennis Rodman a devenit fotbalist profesionist

Trinity Rodman, în vârstă de 18 ani, fiica legendei NBA și Chicago Bulls, Dennis Rodman, a fost selectată pe locul 2 în proiectul tinerelor talente din Liga Națională de Fotbal Feminin din Statele Unite și Canada