Japoneza Naomi Osaka a revenit pe locul 1 în clasamentul WTA. Acest lucru s-a întâmplat după ce australianul Ashley Barty, actualul lider, a renunțat la start la Toronto.

este

Clasament mondial tenis feminin

Vedeți locurile celor mai buni jucători de tenis

Osaka a pierdut în sferturile de finală cu Serena Williams (SUA), dar cealaltă concurentă Karolina Plishkova (Republica Cehă) a fost eliminată în aceeași fază și este în prezent sub №3.

Urmează Simona Halep (România), de asemenea sfert-finalistă la Toronto, Kiki Bertens (Olanda), Petra Kvitova (Republica Cehă), care nu a jucat în Canada și Elina Svitolina (Ucraina).

Serena Williams a renunțat în finală împotriva Bianca Andrescu, dar participarea la foarte puține turnee este №8. Top zece sunt completate de Arina Sabalenka (Belarus) și Sloane Stevens (SUA). Campionul Toronto Andrescu a urcat pe locul 14.

Bianca Andrescu aduce bucurie gazdelor din Toronto după demisia Serenei Williams

Tânăra jucătoare de tenis a adus primul titlu pentru țara ei la marele turneu canadian din ultimii 50 de ani

Dintre bulgari, Victoria Tomova este №177 - o poziție în jos. Cecil Karatancheva a alunecat la №245. Luna trecută, Cecil devenise pentru o clipă racheta №1 a Bulgariei. Isabella Shinikova are 20220, iar Elitsa Kostova este №227.