Tânărul nostru biatlet cu medalie de argint de la Campionatul Mondial de Tineret

12:43 | 24 februarie 2012.

niya

Biatleta noastră Niya Dimitrova, în vârstă de 19 ani, a câștigat un alt mare premiu în acest sezon. Astăzi bulgarul a câștigat o medalie de argint în sprintul din programul Campionatului Mondial de biatlon pentru tineret în centrul finlandez de iarnă Kontiolahti.

Bulgarul a evoluat strălucit pe linia de tragere și cu zece ținte doborâte și 19,6 secunde pasiv a terminat pe locul doi, înaintea doar norvegianei Hilde Fene cu un timp de 18: 48,3 minute. Medalia de bronz a revenit austriacei Lisa Husser.

Aceasta este a treia medalie pentru tânăra Dimitrova din campionatele majore din actualul 2012. În urmă cu aproximativ o lună, ea a câștigat aurul în sprintul și campionatul Vechiului Continent din Brezno-Oserble și, de asemenea, acolo a luat bronzul în urmărire.

În plus față de medaliatul nostru de argint, trei dintre fetele noastre au participat la sprintul de astăzi - Stefani Popova, care s-a clasat pe locul 38, Daniela Kadeva și Betina Blagoeva, 56 și respectiv 57.

Programul Campionatului Mondial de Tineret Biathlon continuă cu sprintul masculin, în care Radi Palevski, Anton Sinapov, Denislav Shekhtanov vor lupta pentru o performanță bună.