Ansamblul bulgaresc de gimnastică ritmică și-a încheiat participarea la Cupa Mondială de la Tașkent (Uzbekistan) cu o medalie de aur.

tașkent

Gimnastele au câștigat titlul a trei mingi și două frânghii în finala echipamentului individual. Simona Dyankova, Teodora Alexandrova, Madeleine Radukanova, Elena Bineva și Laura Traats au primit un scor de 17.600 pentru combinația lor.

Ucraina a ajuns pe locul doi cu 17.400, iar Rusia a terminat pe locul trei cu 17.100. Mai departe în clasament au fost echipele din Belarus, Japonia. Spania, Kazahstan și Uzbekistan.

La începutul zilei, ansamblul bulgar a câștigat a doua medalie de argint.

Fetele Vesselei Dimitrova au terminat pe locul al doilea în finala cu cinci cercuri cu 18.300, pe locul doi în fața Rusiei, care a primit un scor de 18.800 pentru combinația lor. Bulgarii din echipa Simona Dyankova, Teodora Alexandrova, Madeleine Radukanova, Elena Bineva și Laura Traats au câștigat ieri argint în all-around, terminând din nou doar după Rusia.

Astfel, soldul Bulgariei de la participarea la Tașkent este de trei medalii în ansambluri - una de aur și două de argint.