Olanda și-a păstrat șansele pentru unul dintre primele două locuri în grupa C a calificărilor Euro 2020, după ce a invitat Germania 3: 2 ca invitat. Cele două echipe au jucat un meci foarte interesant la Hamburg, în care „lalelele” s-au întors în Bundesliga pentru pierderea startului.

învins

Serge Gnabri a deschis scorul în minutul 9. În 59, Frankie de Jong a egalat, iar șapte mai târziu Jonathan Ta a marcat un autogol. În minutul 73 Tony Kroos a egalat dintr-un penalty, dar până la sfârșitul meciului Daniel Malen (79) și Vainaldum (91) au adus succesul în Olanda.

În clasament, Germania a rămas a doua cu 9 puncte, în timp ce Olanda este de șase.

Germania - Olanda 2: 4, gol de Weindaldum

Ciocnirea din Hamburg începe la 21:45

În minutul 8 Depay a scăpat de Schultz, a avansat cu mingea și a lovit un șut pe care Neuer l-a salvat.

Un minut mai târziu, Klostermann a scăpat la marginea ambuscadei, lovind corpul lui Jasper Silesen, pe care a reușit să îl devieze. Totuși, mingea l-a lovit pe Serge Gnabri, care a țintit foarte exact transversala pentru 1: 0.

În minutul 15, o lovitură liberă a lui Kroos a trecut peste ușă. Șapte minute mai târziu, o lovitură de cap periculoasă a lui De Licht după o centrare dintr-un corner a trecut peste ușă.

În cea de-a 42-a Manshafa a ajuns într-o poziție clară. După o ricoșare în corpul lui Virgil van Dyke, mingea s-a dus la Kroos și apoi la descoperitul Marco Royce. Atacantul german a tras de la nouă metri - Silesen a întins mâna și a ucis.

În minutul 50, un șut pe diagonala lui Gnabri a fost ucis de golul lui De Licht. În contraatac, Neuer a salvat un șut puternic de la marginea suprafeței de pedeapsă a lui Weindaldum.

În minutul 59, Olanda a egalat. După o centrare din stânga, Ta a alunecat, Schultz a făcut o greșeală, iar Frankie de Jong a profitat de asta, marcând pentru 1: 2.

În minutul 66, „lalelele” au făcut o schimbare completă. După o centrare dintr-un corner Van Dyke a tras cu capul, Neuer a salvat. Mingea a ajuns la Depay. Atacantul a încercat un șut, după care Jonathan Ta a trimis mingea în ușă pentru 1: 2.

Șase minute mai târziu, Germania a egalat dintr-un penalty. Matthias de Licht a jucat cu mâna în careu. Și din lovitura de pedeapsă, Tony Kroos a egalat cu un șut neobosit pentru 2: 2.

În minutul 79, Vainaldum a ieșit superb și când toată lumea se aștepta să tragă, a trecut paralel cu poarta pentru Malen, care a marcat pentru 2: 3.

În timpul suplimentar al meciului, Weindaldum a interceptat o pasă excelentă a lui Depay pentru 2: 4. În ultimele secunde, Gnabri a lovit o transversală.