Levski continuă să avanseze în Cupa Bulgariei, după ce a reușit să-l învingă pe amatorul Partizan și a plecat cu o victorie 4: 1 a lui Cherven Bryag într-unul dintre meciurile colorate din faza finală 1/16 a turneului.

partizan

Gazdele au evoluat extrem de bine și în multe episoade au jucat la fel ca Levski, dar în cele din urmă clasa „blues” și-a spus cuvântul. Antrenorul principal Georgi Todorov a acordat o pauză unora dintre titularii săi, dar acest lucru nu a împiedicat-o pe Sofia să se califice în 1/8 de finală a turneului.

Partizan a încântat publicul nu numai cu un joc bun, dar în minutul 34 a reușit să găsească rezultatul. Apoi, unul dintre cei mai buni pe teren pentru echipa din Cherven Bryag - antrenorul de joc Lyubomir Ivanov, a fost lăsat complet descoperit de apărarea lui Levski și cu un șut frumos de la zece metri a dat un avans lui Partizan.

Levski a atins o schimbare completă chiar înainte de pauză. În minutul 36 Valeri Bozhinov a egalat după un șut strâns, interceptând o centrare a lui Zdravko Dimitrov, după care Dimitrov însuși a marcat un celebru gol cu ​​un șut de la marginea suprafeței de pedeapsă, care după o ricoșare în stâlpul de sus a zburat în plasă. a lui Stanislav Antonov.

La scurt timp după pauză, Levski și-a mărit avantajul după un autogol ridicol al lui Petyo Petrov. Gazdele au încercat să îndepărteze o centrare din dreapta, dar au pus mingea în ușa lui. Minute mai târziu, Georgi Alexandrov nu a reușit să înscrie un al patrulea gol pentru oaspeți, după ce șutul său a sărit de pe transversală.

Deși era deja cu 1: 3 în urmă, Partizan nu a renunțat. În minutul 80, transversala l-a ajutat pe Levski. Autorul golului gazdelor - Lyubomir Ivanov, a șutat bine dintr-o lovitură liberă directă, dar șutul său a lovit și rama ușii.

Albastrii au reușit totuși să atingă al patrulea obiectiv. A căzut în minutul 85 și a fost opera lui Martin Petkov, care a interceptat cu capul o centrare din stânga lui Stamatov.