Știri conexe

Campionatul de stat de triatlon s-a desfășurat în weekendul 15-16 august la Plovdiv pe canalul Greben. Peste 210 sportivi au concurat pentru premii în prima competiție de triatlon a anului. Competiția a început cu starturile pentru bărbați și femei la distanța olimpică de 1500 de metri înot, 40 km cu bicicleta și 10 km alergare.

participat

Viceministrul Tineretului și Sportului Nikolay Pavlov i-a premiat pe câștigătorii campionatelor de stat masculine și feminine de triatlon. Nikolay Pavlov l-a felicitat pe președintele Asociației Bulgare de Triatlon Mario Iliev pentru organizarea excelentă a campionatului de la Plovdiv.

În competiția masculină, Petar Bozhilov de la SKPST „Cosmos” a terminat în 2:06:43 ore și a fost cu 3:39 minute înaintea lui Ivo Iliev de la SKT „B. Docuri. Pe locul trei s-a clasat Georgi Palazov de la SC Palazov, cu o diferență de 6:12 minute față de câștigător. Daniela Kamburova-Alexandrova de la SC "Tri-Extreme" le-a dat cel mai bun timp doamnelor. Timpul ei a fost de 2:26:34 ore. A doua a fost Jolena Gesheva de la SC "Triathlete" cu o diferență de 3:12 min. A treia pe podium a fost reprezentanta SC "Campioana" Julia Spasova, care a terminat cu un timp de 2:32:22.

Un start deschis pentru amatori a avut loc în timpul Campionatului de Stat, cu scopul promovării triatlonului în Bulgaria. La el a participat și atașatul comercial al ambasadei americane Miguel Hernandez. Pentru bărbați, câștigătorul a fost Alexander Lilov, iar pentru femei, victoria a fost pentru Evelina Zlatanova.

Competiția a avut loc cu sprijinul amabil al municipalității din Plovdiv și altor sponsori.

Mulțumim voluntarilor care au participat la organizare și pregătire.