Grigor Dimitrov nu a reușit să-și îndeplinească visul la prima finală a US Open. Au jucat un meci grozav cu Daniil Medvedev, plin de adevărate capodopere în New York.

povestea

Din păcate, povestea s-a încheiat cu o pierdere de 0: 3 (6-7, 4-6, 3-6).

Meciul a început nervos, deoarece ambii jucători de tenis au făcut o descoperire. Apoi au reușit să-și ia permisele pentru a ajunge la tiebreak. În el, nervii rusului s-au dovedit a fi mai puternici și a luat-o cu 7: 5 puncte.

În acest set, bulgarul a fost cu siguranță cel mai bun jucător de tenis, dar greșelile din tiebreak nu i-au permis să preia conducerea și se pare că acest lucru a predeterminat meciul în continuare.

În setul secund, spectatorii au asistat la tenis foarte bun. Amândoi au arătat performanțe grozave.

Medvedev a fost primul care a trecut prin 1: 3, dar bulgarul a revenit la meci și a restabilit egalitatea - 3: 3.

A urmat o nouă remiză, iar în cel mai important moment rusul a încercat și a luat setul cu 6: 4.

În setul al treilea, Grigor a continuat să lupte, dar greșelile din cele mai importante momente nu i-au permis să-l câștige și, în cele din urmă, l-au pierdut cu 3-6.

Astfel, Daniil Medvedev va juca meritat prima sa finală la US Open.