Surorile Gabriela și Stefani Stoevi au adus prima medalie de aur pentru Bulgaria la Jocurile Europene de la Baku. Au câștigat turneul de badminton după 21:12 și 23:21 în finală împotriva rusilor Ekaterina Bolotova și Evgenia Kosetskaya.

baku

Bulgarii au luat rapid primul joc după ce au câștigat un avantaj bun de la bun început. Cu o tactică corectă, o apărare stabilă și un număr minim de greșeli, Stoevs nu au lăsat nicio șansă adversarilor.

În al doilea joc, însă, Bolotova și Kosetskaya au revenit la joc și au preluat conducerea cu 4: 1. Pauza a venit la 11: 9 pentru ruși, dar după aceea Stoevi a arătat un psihic sănătos și a transformat rezultatul la 18:16 în favoarea lor. La 20:17 aveau trei puncte de meci, dar rușii au reușit să le reflecte, iar odată ce fileul de pe net a fost în favoarea lor.

Deznodământul a venit la 22:21, când Bolotova și Kosetskaya nu au putut reflecta înfrângerea Gabriellei și astfel bulgarii au câștigat primul aur pentru țară la Jocurile Europene.

În sala de badminton Stoevi s-a bucurat de un puternic sprijin bulgar. A fost Petya Nedelcheva, care a câștigat o medalie de bronz în competiția individuală de badminton, precum și jucătorii de volei de la echipa națională masculină, care au și șanse la aur. Ei joacă o finală împotriva Germaniei mâine la ora 11:00.

Până în prezent, activele Bulgariei la Baku sunt 1 medalii de aur, 3 de argint și 5 de bronz.