primul

Petya Arshinkova a câștigat titlul turneului internațional feminin „Cupa Sozopol Santa Marina” cu un fond premiat de 15.000 de dolari din calendarul Federației Internaționale de Tenis ITF. Arshinkova a învins-o pe finlanda Oona Oprana cu un convingător 6: 0 6: 4 în ora și jumătate de finală a turneului, care a avut loc pe terenurile Centrului de Tenis Santa Marina din complexul de vacanță omonim din Sozopol.

Arshinkova, în vârstă de 21 de ani, a jucat extrem de greu pe tot parcursul săptămânii și a câștigat meritat primul titlu la un turneu feminin. Până în prezent, cea mai bună realizare a ei a fost semifinala. La Sozopol nu a pierdut niciun set, eliminând pe drumul spre finală Maria Daniels Sierra (Rusia) cu 6: 1 6: 2, Lara Panfilov (Olanda) cu 6: 1 6: 2, Eleni Msentlidze (Grecia) din nou cu 6: 1 6: 2 și Ekaterina Reingold (Rusia) cu 6: 4 6: 3 în semifinale.

Petya Arshinkova este a treia câștigătoare bulgară într-un total de șapte turnee feminine organizate de Centrul de tenis Santa Marina. În prima ediție din 2015, Isabella Shinikova a devenit campioană, iar în 2017 trofeul a fost câștigat de Gergana Topalova. Acum succesul bulgar este dublu, după ce ieri tinerele noastre jucătoare de tenis Elena Kraleva și Stella Peeva au devenit câștigătoare la dublu.

Cupa Sozopol Santa Marina a fost singurul turneu feminin din Bulgaria din acest an, valabil pentru clasamentul mondial. Odată cu acesta s-a încheiat calendarul bogat pentru sezonul Centrului de tenis Santa Marina, care se desfășoară cu asistența municipalității Sozopol și a Federației Bulgare de Tenis.

În 2019, aici s-au desfășurat un turneu internațional pentru bărbați cu un fond de premii de 15.000 de dolari, turnee pentru băieți și fete sub 18 ani din calendarul ITF și sub 14 ani din calendarul Federației Europene de Tenis, precum și o serie de turnee de stat din calendarul BFT, din lanțul Kinder +, numeroase competiții pentru copii și amatori.