Echipa de volei Proton (Balakovo), unde joacă distribuitorul echipei naționale Lora Kitipova, a câștigat medaliile de bronz de la turneul pentru Cupa Rusiei. Jucătorii de volei ai lui Proton l-au învins pe Yenisei (Krasnoyarsk) cu 3: 0 (26:24, 25:23, 25:19) în meciul pentru locul 3/4 din finalul patru din Kazan, disputat în această după-amiază.

proton

Astfel, Proton a câștigat medalii de bronz ale turneului pentru a treia oară în istoria sa. Cupa Rusiei a fost câștigată de gazdele din Dynamo (Kazan), cu echipa națională Elitsa Vasileva, care în această seară a câștigat finala în fața Dynamo (Moscova) cu un joc 3: 1.

Spre deosebire de semifinala de ieri împotriva Dynamo (Kazan), astăzi Lora Kitipova a rămas o rezervă pentru echipa sa și nu a intrat în joc.. Cel mai util pentru Proton a fost căpitanul Anna Makarova cu 18 puncte, iar Eli-Sylvie Ouattara a adăugat încă 12 puncte pentru victorie. Pentru echipa lui Yenisei, Yana Manzyuk și Anastasia Garelik au terminat cu câte 15 puncte fiecare.

PROTON (BALAKOVO) - YENISEY (KRASNOYARSK) 3: 0 (26:24, 25:23, 25:19)
PROTON: Ekaterina Enina 8, Anna Makarova 18, Valeria Zaitseva 7, Anna-Miriam Gansonre 9, Eli-Silvi Ouatara 12, Elena Novik 2 - Kristina Lavnova-libera (Maria Khaletskaya 3, Olga Bogdanova, Daria Talisheva)
Antrenor: Roman Kukushkin
YENISEI: Yana Manzyuk 15, Ekaterina Efimova, Anastasia Garelik 15, Irina Kuznetsova 10, Maria Frolova 12, Alexandra Peretyatko 1 - Alla Galkina-libero (Julia Aisina 1, Ekaterina Osichkina 4, Anna Lazareva)
Antrenor: Serghei Golotov.