Real Sociedad - Basrelona

anoeta

Stadion: Anoeta, San Sebastian

Arbitru: Carlos Del Cerro Grande

Primul meci al reînnoitei "Anoeta" va fi cel împotriva Barcelonei și ce ar putea fi mai bun decât deschiderea stadionului nou-vechi reconstruit pentru a fi împotriva campioanei. Un loc care nu este deloc plăcut pentru catalani, pentru că în noua istorie din 5 mai 2007 până în 19 ianuarie 2017 „Blaugranas” nu a câștigat aici. Acum, la San Sebastian, speră să înceapă un nou blestem, dar oaspeții împărtășesc cu greu această părere.

Real Sociedad a început sezonul cu trei jocuri în deplasare, iar startul a fost mai mult decât extraordinar - o victorie surprinzătoare cu 2: 1 asupra Villarreal. În runda a doua, bascii au vizitat Leganes și au preluat conducerea în pauză, dar nu au reușit să-și mențină conducerea și au făcut 2: 2, plătind o taxă la retragerea lor. Și în ultima rundă oamenii lui Asier Garitano nu au reușit să facă față acestei sarcini - au preluat conducerea cu un gol al lui Willian Jose, au permis egalarea și în minutul 90 au marcat un alt gol.

Barcelona a început sezonul în conformitate cu așteptările și previziunile preliminare. Trei victorii în trei jocuri și 12 goluri marcate. Totuși, să nu uităm că doi dintre cei trei rivali au fost începători în Ligă - Valladolid și Huesca. Apropo, acesta din urmă a marcat opt ​​goluri în poarta sa, iar la epicentrul tornadei catalane s-au aflat Luis Suarez și Lionel Messi, care au format o dublă. Cu toate acestea, o altă figură este impresionantă - Usman Dembele, care a arătat progrese mari și cu jocul său i-a făcut pe experți să vorbească despre formarea unui nou trio atacant în componența campionilor.

Gazdele intră în meci cu probleme de personal. Januzaj, Diego Llorente, Merculans și Ramirez sunt răniți și nu-și vor putea ajuta pe ai lor. Willian Jose este în discuție. Nu putem vorbi despre „sângerarea” bascilor, ci despre „slăbirea” cu siguranță. Oaspeții nu au probleme de personal, iar aceasta este o veste proastă pentru adversarul lor. Singurul absent este Serhiy Samper, dar oricum nu face parte din echipa principală.

Este destul de evident că Barcelona nu se va gândi în niciun caz la blestemul Anoeta. Oamenii din Valverde ajung nu numai cu încrederea unui campion, ci și a unui lider în clasament și așteptările sunt ca oaspeții să își arate fotbalul - controlând mingea și folosind abilitățile individuale ale jucătorilor individuali. Întâlnirile după pauzele internaționale prezintă întotdeauna un risc de surpriză, dar în acest caz nu avem niciun motiv să vorbim despre așa ceva, deoarece diferența de clase este evidentă.

Predicție: Real Sociedad - Barcelona 0: 2

DESPRE AUTOR

Nikolay Stoyanov Gavazov s-a născut pe 16 august 1967. în orașul Plovdiv. Și-a finalizat studiile superioare în Veliko Tarnovo, specializându-se în istorie și pedagogie, iar ulterior a studiat psihologia. A început ca jurnalist pe teme politice, a lucrat pentru ziarul „Viața nouă”, precum și pentru mai multe site-uri. Juca fotbal din 2008. [. ]