rusia

O altă salvare a lui Bobrovsky

Echipa rusă de stele a obținut o victorie foarte dificilă cu 4: 3 (0: 1, 4: 1, 0: 1) împotriva echipei nord-americane într-un meci din grupa B al Cupei Mondiale de Hochei pe Gheață, la care participă cel mai puternic hochei jucători din lume. Echipa nord-americană este formată de fapt din tineri jucători de hochei din Statele Unite și Canada.

Tinerii nord-americani au început meciul foarte repede și au început să apară momente periculoase în fața ușii portarului rus Bobrovsky. În minutul 6 Matthews a încununat eforturile echipei sale și a deschis scorul. La rândul lor, hocheiștii ruși nu au reușit să creeze situații periculoase în fața porții adversarului.

A doua treime a început, de asemenea, cu o predominanță a nord-americanilor și Bobrowski a trebuit să salveze de două ori lăsat singur împotriva atacatorului adversarului. Cu toate acestea, în minutul 30, deși un pic din întâmplare, Rusia a reușit să egaleze. Adjunctul a luat pucul deviat de către portar, șutul său a lovit bara, dar apoi a sărit de pe spatele portarului și a intrat în plasă.

Acest gol a acționat ca un dopaj pentru ruși și în doar 6 minute au marcat încă trei prin Kucherov, Kuznetsov și Tarasenko.

Jucătorii de hochei din Rusia credeau deja că și-au făcut treaba, dar la sfârșitul celui de-al treilea Riley a returnat un puck.

A treia treime a trecut din nou sub supremația Americii de Nord. Din nou, excelentul Bobrovski și-a salvat echipa. Cu toate acestea, în minutul 43, Nugent a redus la 3: 4. Ultimele minute au fost deosebit de dramatice. Rusia a trebuit să joace 94 de secunde trei contra cinci după expulzarea lui Panarin și Anisimov, iar apoi alte 33 de secunde patru contra șase când America de Nord a scos portarul. Dar rușii au supraviețuit.

Astfel, după ce au jucat două meciuri, ambele echipe au o victorie și o singură pierdere.

În grupa A, Republica Cehă a suferit o a doua pierdere în fața echipei europene cu 2: 3 (0: 0, 1: 1, 1: 1, 0: 1) după prelungiri. Componența Europei include jucători de hochei care nu sunt din cele patru echipe participante la turneu - Rusia, Republica Cehă, Suedia și Finlanda. În timpul regulat meciul s-a încheiat cu 2: 2, iar Drysight a adus victoria în Europa în al treilea minut de timp adăugat.