rusia

Rusia și-a luat adio de la visul aurului de hochei

Rusia a pierdut 1: 3 în fața Finlandei în sferturile de finală ale turneului olimpic de hochei masculin și și-a luat rămas bun de la visele și speranțele lor pentru un triumf de aur în patria lor. Sbornaya, succesorul URSS și CSI, nu a câștigat Jocurile de iarnă din 1992 din Albertville.

Meciul a început în mod egal, dar după un penalty pentru un sportiv finlandez, Ilya Kovalchuk a marcat cu 1: 0 și le-a dat o ușoară reasigurare colegilor de echipă și spectatorilor din „Bolșoi”. Cu toate acestea, această asigurare a jucat o glumă proastă asupra gazdelor, care mai puțin de două minute mai târziu au permis ca scorul lor să fie egalat prea ușor. Yuhamati Aaltonen a ieșit de la Nikita Nikitin și l-a învins pe Semyon Varlamov.

La sfârșitul primei reprize, Mikael Granlund l-a depășit pe fundașul Vyacheslav Voynov și la scurt timp în fața ușii a trecut către Tim Selane, care era complet singur acolo, care l-a adus pe Suomi în față - 2: 1. Spectatorii și fanii Rusiei se așteptau ca în a doua perioadă Sbornaya să facă posibilă egalarea, dar în schimb Granlund a marcat pucul cu 3: 1 într-un moment de avantaj numeric pentru Finlanda și a pus soarta gazdelor pe punctul de a eșua. După un gol, Varlamov a fost înlocuit de Serghei Bobrovsky.

Rușii au impus un avantaj teritorial absolut, au creat mai multe pericole și lovituri de corp în fața lui Tuuka Rusk, Alexander Radulov și omonimul său Semin au ratat singuri întâlnirile portarului, dar nu au putut reduce diferența înainte de ultimele 20 de minute obișnuite. Totul sau nimic pentru Rusia în a treia perioadă, acesta a fost credo-ul echipei lui Zinitula Bilyaletdinov.

Încă de la începutul meciului, colega sa Erka Westerlund a ales tactica potrivită împotriva rușilor, iar scandinavii au continuat să nu acorde spațiu rivalilor lor, și-au închis aripile și au folosit numeroase contacte de forță pentru a intercepta acțiunile individuale ale stelelor rusești. Sbornaya a avut ocazia să rupă blocul de apărare finlandez cu jocul de putere, dar echipele speciale pentru implementarea acestuia au fost total dezamăgite. Cu vreo trei-patru minute înainte de final, totul părea decis, pentru că jucătorii de hochei ruși înșiși nu au arătat voința și oportunitățile de care aveau nevoie în acel moment. Ceva ce li s-a întâmplat acum patru ani la Vancouver.

Și acolo, Rusia nu a avut argumente împotriva adversarului său în aceeași fază, care în acest caz a fost Canada. În cele din urmă, cel de-al șaselea outfielder nu a adus nimic pozitiv echipei și a renunțat fără glorie. Vineri, Finlanda va juca un meci pentru a intra în finala împotriva Suediei, care a învins azi Slovenia cu 5-0. Mai târziu astăzi sunt celelalte două sferturi de finală.