Canada a învins Bulgaria cu 3-1 în Liga Mondială

23:27 | 10 iunie 2017.

rușine

Canada a învins în mod surprinzător Bulgaria 3: 1 (27:25, 30:28, 21:25, 25:23) într-un meci al grupei „E1” a Ligii Mondiale, disputat în sala „Congresului” din Varna.

Ambele echipe s-au mușcat reciproc de la bun început, iar echipa noastră a preluat conducerea cu un punct la prima pauză tehnică, dar în a doua oponentul a avut un avans minim.

„Frunzele de arțar” au intrat într-o serie puternică și au deschis un decalaj de patru puncte, dar ale noastre au revenit la joc. Tripla blocadă a Bulgariei părea ieșită, dar „ochiul șoimului” a arătat că mingea a agățat linia - 23:23! A urmat o nouă blocadă triplă, de data aceasta pe stânga, iar bulgarii au primit gameball. Din păcate, serviciul nostru a dispărut și, la scurt timp, o blocadă reușită a adversarului nostru i-a oferit primul joc.

„Lions” au deschis un avantaj bun la începutul celui de-al doilea joc, dar treptat a început să se topească. La un moment dat, nord-americanii au tras chiar cu două puncte, dar la a doua pauză tehnică, diferența a fost în favoarea noastră.

O minunată blocadă a lui Viktor Yosifov a adus lucrurile la 20:20, după care Penchev a izbucnit cu un puternic atac asupra drepturilor. Bulgaria a ajuns la gameball, dar canadienii au acționat excelent în apărare și, la rândul lor, au ajuns la punctul de a câștiga partea și după mai multe încercări ne-au rupt.

Canada a preluat conducerea la începutul reprizei a treia, dar băieții lui Plamen Konstantinov au răspuns corespunzător și au schimbat lucrurile în a doua pauză tehnică. O piesă elegantă a lui Georgi Bratoev a adus lucrurile la 19:15 în favoarea noastră. Oaspeții și-au topit datoriile și s-au apropiat de un singur punct, dar două acțiuni excelente ale lui Bratoev ne-au oferit trei mingi de joc pentru a profita de prima noastră oportunitate.

Un mare atac asupra „leilor” ne-a oferit un avantaj de șase puncte în jocul următor, dar din nou am permis relaxarea caracteristică și la a doua pauză tehnică am fost chiar în urmă cu 14:16. Până la sfârșitul jocului, canadienii nu au ratat inițiativa și au câștigat meciul.