Căpitanul Spaniei, Sergio Ramos, a fost rănit

pentru

Spania a învins Germania cu 6-0 acasă la Grupa 4 în Divizia A a Ligii Națiunilor. „La Furia” a făcut pufoasă selecția vedetă a lui Joachim Löw și a câștigat meritat un loc în faza finală a cursei. Ciocnirea de astăzi a fost o bătălie directă pentru primul loc în grupă, care a oferit clasamentul spaniolilor pentru primii 4.

Chiar înainte de pauză, Spania a luat un avans de 3-0 după golurile lui Alvaro Morata, Ferran Torres și Rodri. După pauză, Ferran Torres și-a marcat hat-trick-ul cu încă două goluri, iar un gol la finalul meciului a fost adăugat de Mikel Ojarsabal.

Aceasta este cu siguranță cea mai grea pierdere pentru echipa germană din istoria sa recentă și una dintre cele mai semnificative înfrângeri pentru fotbalul german într-un meci oficial realizat vreodată.

Aceasta este cea mai mare înfrângere competitivă a Germaniei! pic.twitter.com/xbCWWkNZaP

- ESPN FC (@ESPNFC) 17 noiembrie 2020

În ultimele minute ale primei reprize, căpitanul Real Madrid, Sergio Ramos, a primit o entorsă și a trebuit să fie înlocuit.

Meciul de la Sevilla a început cu presiunea acasă. În minutul 6, Danny Olmo a fost faultat la câțiva centimetri din suprafața de pedeapsă. Decizia arbitrului a fost o lovitură liberă directă. Sergio Ramos a tras periculos, dar Manuel Neuer a intervenit.

La un sfert de oră după start, Spania a preluat conducerea cu 1: 0. Alvaro Morata a reușit să iasă din Serge Gnabri și a interceptat o lovitură de cap a lui Fabian Ruiz. Mingea a zburat inexorabil în plasa lui Manuel Neuer.

În minutul 23, Ferran Torres a izbucnit pe flancul drept, a intrat în zona de penalizare și, cu o paralelă cu linia de poartă, l-a găsit pe Morata neacoperit. Atacantul din apropiere a marcat, dar golul nu a fost numărat din cauza unei ambuscade.

La o jumătate de oră după start, gazdele au risipit o nouă șansă de aur. Danny Olmo a trimis o pasă lui Ferran Torres, care a încercat un șut în diagonală la un colț îndepărtat. Cu toate acestea, Manuel Neuer a dat dovadă de clasă și a reușit să devieze mingea cu piciorul.

Trei minute mai târziu, La Furia și-a dublat avantajul. Jose Luis Gaia centrează mingea în careu. Danny Olmo lovește cu capul, dar mingea sare în transversală. A urmat însă o pasă a lui Ferran Torres, care a trimis mingea în plasa lui Neuer cu o lovitură puternică - 2: 0.

În minutul 38, Spania a dat o altă lovitură grea asupra adversarului, conducând cu 3-0. Din nou, golul a căzut după o centrare dintr-o lovitură de colț. Ruiz a fost omul care a umplut colțul. Rodri a reușit să se lupte cu Ilkay Gundogan și a condus mingea în plasă cu o lovitură de cap de la mică distanță.

Cu două minute înainte de pauză, Ramos a părăsit terenul cu o întindere.

Oaspeții au început atacant a doua repriză de parcă n-ar avea nimic de pierdut. Acest lucru a deschis mult spațiu pentru spanioli, care nu au încetat să atace până la ultimul semnal de arbitru.

Germania nu a fost cu siguranță singură și a primit un al patrulea gol la zece minute de la începutul reprizei secunde. Ruiz l-a scos pe Jose Luis Guy. Fundașul l-a găsit pe Ferran Torres cu o pasă precisă. Tânărul jucător Man City nu a putut greși și a marcat al doilea gol al meciului.

Greșelile din Bundesliga nu s-au oprit și în minutul 72 Torres a marcat hat trick-ul. Alvaro Morata l-a eliberat pe Ruiz, care s-a combinat cu Ferran Torres. Spaniolul în vârstă de 20 de ani a rămas neacoperit și cu o lovitură tehnică de la marginea suprafeței de penalizare l-a învins pe Neuer - 5: 0.

Cea mai bună poziție de gol pentru Germania a venit câteva minute mai târziu. Serge Gnabri părea să-și dezvolte furia într-un șut puternic la distanță care a zguduit transversala porții spaniole, dar nu a fost atins un obiectiv onorabil.

Cu un minut înainte de sfârșitul timpului regulat, Mikel Ojarsabal, care a intrat în urmă cu câteva minute, a marcat al șaselea gol în poarta lui Manuel Neuer pentru finalul 6: 0.