Echipa națională bulgară de sambo a câștigat nouă medalii la Campionatele Mondiale masculine și feminine de la Sankt Petersburg. Sportivii noștri au câștigat cinci titluri mondiale, au luat o medalie de argint și trei de bronz.

Sponsorul general al federației Sambo Corporate Commercial Bank a acordat sportivilor, antrenorul principal al echipei naționale Vasil Sokolov și cei doi mentori personali ai câștigătorilor Simeon Tsenev și Ivan Netov cu premii în valoare totală de 111.600 BGN. Pentru a treia oară în acest an, banca îi premiază pe câștigători la un mare forum, înainte de asta - în mai și octombrie.

Performanța echipei naționale de sambo la Campionatul Mondial este cea mai bună de la recordul din 2006, când Bulgaria a găzduit competiția. Primele locuri la categorii au fost câștigate de Maria Oryashkova, Maria Yancheva, Snezhina Vasileva, Rosen Dimitrov, Blagoy Ivanov, care au câștigat și bronz în aceeași categorie de sambo sportiv.

Elitsa Razheva a fost a doua, pierzând ultimul său meci final în ultimele două secunde. Pe lângă o medalie de argint, luptătorul bulgar sambo a primit și premiul Miss Championship. Pe lângă Blagoy Ivanov, Georgi Georgiev și Ivan Iliev au câștigat bronzul. Blagoy Georgiev a creat senzație detronând legenda rusă în acest sport Fyodor Emilianenko.

sponsorii

Antrenorul echipei naționale bulgare de sambo, Vasil Sokolov, a declarat că este extrem de fericit din cauza succesului obținut de sportivi cu cele 9 medalii din Campionatul Mondial de la Sankt Petersburg, a declarat un reporter pentru agenția de presă FOCUS.

„Vreau să spun că, datorită succeselor pe care le-au obținut concurenții noștri, sunt extrem de mândru că sunt bulgar. Acest lucru este valabil mai ales pentru succesul lui Blagoy Ivanov asupra lui Fedor Emilyanenko. Ceea ce a făcut este uimitor. Nu am mai trăit astfel de emoții de la Cupa Mondială FIFA din 1994 din Statele Unite. Emilianenko este o legendă în sporturile rusești. După meci, toată lumea a plecat pentru că a fost foarte dezamăgită de pierdere. Se așteptau să câștige, dar a fost învins de un bulgar. Dar marele sportiv trebuie mai întâi să învețe, să piardă și apoi să câștige ", a spus Sokolov.