Cosmo Blog

Minge de apă sport de apă pe echipe, în care concurează două echipe, formate din 6 jucători de teren și 1 portar. Jocul implică înotul, ieșirea din apă (cu o mișcare numită „lovitură”), trecerea mingii și marcarea de goluri, iar acest sport este similar cu handbalul, cu diferența că se joacă în apă.

Istoria poloului pe apă

Acest sport de echipă s-a dezvoltat inițial ca o demonstrație de abilitate și forță la târgurile și expozițiile din Anglia și Scoția în secolul al XIX-lea. Este primul sport acvatic din cadrul Jocurilor Olimpice moderne și este popular în multe țări, în special în Europa (în special Serbia, Croația, Rusia, Italia, Muntenegru și Ungaria), SUA, Canada și Australia. Polo pe apă de astăzi are dimensiunea unei mingi de fotbal, dar este realizat din nailon impermeabil.

Primele reguli au fost elaborate de William Wilson la sfârșitul secolului al XIX-lea în Marea Britanie. Au permis acțiuni destul de grosolane, cum ar fi împingerea inamicului sub apă, săriturile asupra inamicului pentru a contracara împușcăturile sale și altele, care nu sunt permise astăzi.

Regulile de waterpolo

Meciurile implică 7 jucători din ambele echipe, cu 4 schimburi. De obicei, echipa gazdă joacă cu pălării numerotate albe și cealaltă cu numere albastre (deși toate culorile sunt permise), iar portarii au pălării roșii cu numărul 1. Jucătorii pot fi înlocuiți în pauze, după un gol sau la început pe fiecare parte. Meciul este împărțit în 4 părți, a căror lungime depinde de nivelul la care se joacă și poate fi de la 5 la 9 minute.

Timpul se oprește când mingea nu este în joc. Ca rezultat, fiecare parte durează în medie 12 - 15 minute. Fiecare echipă are dreptul de a controla mingea nu mai mult de 30 de secunde, după care trebuie să tragă în poarta adversarului (similar cu regula de 24 de secunde din baschet). După ce s-a scurs timpul de atac, dacă mingea nu este aruncată pentru a marca un gol, aceasta trece în posesia celeilalte echipe. Fiecare echipă poate solicita 2 pauze de un minut în fiecare parte și una dacă există o oră suplimentară. Această pauză poate fi solicitată de o singură echipă numai atunci când are controlul mingii.

Dimensiunile terenului în waterpolo nu sunt fixe, deoarece pot varia de la 20 x 10 la 30 x 20 de metri, iar adâncimea minimă a apei ar trebui să fie de 1,8 metri. Ușile au o înălțime de 90 de centimetri și o lățime de 3 metri. Mingea are de obicei culoarea portocalie, greutatea și dimensiunea și depinde de grupele de vârstă și sexul concurenților.

Portarii sunt singurii jucători din meci care pot atinge mingea cu ambele mâini în același timp, precum și pot călca pe fund mult timp. Toți ceilalți au dreptul să ia și să tragă mingea cu o singură mână și trebuie să înoate aproape tot timpul. Este interzisă scufundarea mingii sub apă pentru a o proteja de adversar și este, de asemenea, interzisă tragerea sau scufundarea altui jucător decât cel care deține mingea portocalie.

Waterpolo este un sport foarte dificil, uneori destul de brutal și nu este neobișnuit să rupi costume de baie, iar jucătorii de waterpolo trebuie să înoate cel puțin 3 kilometri prin cele patru părți. Este necesară o coordonare puternică ochi-mână pentru a obține așa-numitele „pasuri uscate” (fără ca mingea să cadă în apă, mână în mână).

Apărătorii fac adesea fault jucătorului cu mingea, ca tactică de distrugere a atacului. Totuși, acest lucru, la fel ca hocheiul, elimină contravenientul în 20 de secunde, dar are dreptul să revină la joc dacă echipa sa recâștigă posesia mingii sau se înscrie un gol. În cazul unei încălcări foarte grave, jucătorul este eliminat până la sfârșitul părții. Dacă se primesc 3 scăderi ale aceluiași jucător de waterpolo, acesta este eliminat din meci și în locul său are dreptul să intre în altul.