Pe lângă faptul că este un sportiv proeminent, tânărul scrimist Galin Genov este, de asemenea, un antreprenor promițător, cu o grămadă de premii.

europeană

Acum câteva zile, talentul de scrimă al lui Plovdiv, Galin Genov, a făcut ceva grozav, câștigând o medalie de bronz la Campionatele Europene pentru tinerii sub 20 de la Foggia, Italia. Acesta este primul premiu al orașului de la un campionat internațional important în acest sport în mulți ani. În drum spre el, Galin a depășit mulți rivali puternici, iar realizarea sa este și mai valoroasă înainte de faptul că a fost câștigat cu o accidentare neplăcută - un nas rupt. Spadasinul SC Plovdiv BG alături de antrenorul Todor Tonev a primit o recunoaștere binemeritată - este deja în echipa națională nu doar pentru tineri, ci și pentru bărbați și, foarte curând, va avea prima mare competiție pentru cei mai puternici - Cupa Mondială. În afară de faptul că este un sportiv extrem de de încredere în sporturi cu tradiții precum scrimă, tânărul de 18 ani din Plovdiv excelează în celălalt domeniu preferat - managementul.

În drumul spre bronz în Foggia, Galin a înregistrat 5 victorii și 1 pierdere în grupa preliminară. Apoi, în eliminări, l-a învins pe georgianul Toga Kakauridze cu 15: 9 și pe ucraineanul Pisarenkov cu 15:14, de la care mai pierduse de două ori - la European pentru cadeți acum 2 ani la Plovdiv, unde s-a clasat pe locul șase și grup în Foggia. În sferturi, plovdivul l-a învins pe campionul olimpic de tineret din Ungaria, Christian Rapp, de asemenea, cu 15:14, iar în semifinale a pierdut în fața rusului Pozdnyakov cu 13:15.

Galin s-a născut la 11 iunie 2000 la Plovdiv. În copilărie a început să practice înotul, apoi tenisul. Părinții lui l-au referit la garduri când era în clasa a cincea. Mama sa este fostă sportivă, iar unchiul său - Vasil Milenchev, este cel mai bun judecător internațional din lume - câștigător al premiului de 4 ori în ultimii 5 ani. De la început și până acum se antrenează în SC Plovdiv BG sub îndrumarea lui Todor Tonev și cu ajutorul sfaturilor tactice și psihologice ale unchiului său.

Calea lui Galin către realizări sportive ridicate nu este lipsită de obstacole. După cadetii europeni și mondiali, și-a rupt brațul și a trebuit să fie operat de 4 ori. La Cupa Mondială a Tineretului de la Paris, care precede Campionatul European sub 20 de la Foggia, nasul i se rupe în timpul unui meci și trebuie să decidă dacă va fi operat sau va juca. A decis să joace și a câștigat o medalie de bronz! Încă doare, dar toate funcțiile sunt păstrate și nu o voi opera deocamdată, spune talentul. A avut un efect psihologic, dar în cele din urmă l-am depășit. Nu mă așteptam la această medalie, scopul meu era să intru în top 16. De atunci, s-ar putea întâmpla orice, concurenții sunt foarte egali, europeanul este una dintre cele mai puternice competiții. Pentru mine, motivația și aspectul psihologic sunt cele mai importante în sportul nostru, se creează pregătirea tehnică, a adăugat el.

Galin Genov a fost alăptat cu sport de când era copil - în timpul liber continuă să practice fotbal, tenis, volei, schi, squash. Este un fan al Lokomotiv Pd și al Real Madrid și este încă supărat pe eliminarea Baletului Alb din Liga Campionilor. Dar există un alt hobby serios. Este student la Liceul Comercial din Plovdiv și arată un interes crescut pentru management și afaceri. Parte a unei echipe care merge la competiții în aceste zone. Împreună cu colegii săi de echipă, au concurat în competiția Junior Education pentru cea mai bună idee de afaceri și au câștigat premiul pentru brand cu perna multifuncțională de călătorie pe care au făcut-o. În plus, Galin a câștigat Premiul Global Enterprise Challenge pentru cea mai bună prezentare în limba engleză. A absolvit o școală de management la ODK, echipa sa a fost, de asemenea, în finala concursului pentru cel mai bun tânăr antreprenor, iar rezultatele vor fi anunțate pe 28 martie. Printre altele, Galin și prietenii săi se află în turul doi al Olimpiadei Europene de Statistică. Imi place sa fac. Împărtășim responsabilitățile noastre și aceste activități nu interferează cu pregătirea și pregătirea mea, sportivul este ferm.

Duminică, el pleacă pentru prima sa cursă a Cupei Mondiale de la Budapesta, dar acum pentru bărbați. Calitățile și realizările sale nu au trecut neobservate și rezidentul din Plovdiv a fost chemat la echipa reprezentativă a Bulgariei împreună cu concetățeanul său Stefan Buldeev. După aceea, va fi un campionat mondial pentru tineri la Varșovia, iar din 29 mai - un campionat european pentru bărbați sub 23 de ani la Plovdiv. Sunt hotărât să fac garduri și să alerg olimpiadele din 2024 - poate puțin devreme pentru Jocurile de la Tokyo de anul viitor. În același timp, vreau să mă dezvolt profesional în alte domenii, concluzionează talentatul scrimist Galin Genov.