• Medicii noștri
    • Spitale
    • Descoperiri
    • Forta vietii

Peste 80 de sportivi din 31 de cluburi sportive au concurat pentru primul loc la Campionatul Național de alergare pe munte, care a avut loc la Teteven. Evenimentul a fost organizat de Federația Bulgară de Atletism cu sprijinul SC "Champion" - Teteven și sprijinul municipalității din orașul montan.

teteven

Primarul dr. Madlena Boyadzhieva a început competiția, în care fetele și băieții sub 20 de ani s-au întrecut pe distanța de 5 km și femeile și bărbații peste 20 de ani pe distanța de 10 km. Traseul a început din partea centrală a orașului și a trecut prin teren accidentat până la vârful Ostrich de la marginea satului Babintsi.

Câștigătorii au fost premiați de Dr. Boyadzhieva și viceprimarul Svilen Rusinov pe Piața Sava Mladenov. La ceremonia solemnă au participat, de asemenea, Dimitar Kisov, organizatorul evenimentelor de alergare montană la BFLA și Mladen Milev, președintele SC "Campion" - Teteven.

Natalia Kremenska a devenit campioană în rândul fetelor sub 20 de ani, în timp ce Valentin Valkanov a excelat printre băieți. Kiril Nikolov - Diesel a arătat din nou clasa masculină, fără să lase nicio șansă ca competiția să ajungă la vârf, iar Marinela Nineva a câștigat aurul la feminin.

Campionatul Național Bulgar de alergare pe munte a fost, de asemenea, o calificare pentru Campionatul Balcanic, care va avea loc în România vecină.