Un adevărat spectacol a fost creat de echipele Inter și Parma, terminând 5: 2 într-un meci din runda a XIV-a din Serie A.

siro

Campioana Italiei și Europei s-a aflat din nou într-o linie destul de neconvențională din cauza absenței răniților Julio Cesar, Maicon, Walter Samuel și Diego Milito și a pedepsitului Samuel Eto'o. Cu toate acestea, au reușit să-și învingă rivalul și să reducă cu șapte puncte avantajul asupra liderului Milan, care ieri a încheiat la egalitate 1: 1 cu Sampdoria.

Veteranul Parmei, Hernan Crespo, care este și fost jucător de la Inter, a deschis scorul la scurt timp după începerea meciului, dar în doar două minute - 18 și 19, jucătorul serbului Nerazzurri Dejan Stankovic a marcat două goluri și a adus un avantaj gazdelor.

Până la sfârșitul reprizei, golgheterul Inter din victoria asupra Twente în Liga Campionilor Esteban Cambiasso a adăugat un alt gol, dar din nou Crespo a redus la 3: 2.

Valeri Bozhinov, care a intrat în repriza a doua, nu a putut să nu-l ajute pe Parma să ia cel puțin un punct, și o altă rezervă - brazilianul Thiago Motta a crescut chiar avantajul „albastru-negru”. În minutul 75 Stankovic a marcat hat trick-ul.

Cu victoria de astăzi, Inter a urcat pe locul cinci în clasament, dar este posibil ca romii să îi depășească din nou în seara asta dacă își câștigă vizita la Palermo.