Naționala bulgară de hochei pe gheață pentru sub 20 de ani a învins Islanda cu 3-2 într-o dispută directă pentru locul trei la Campionatul Mondial din Divizia a III-a din Sofia.

victorie

Vladimir Zagrafski în patru locuri de la a doua săritură în Zakopane

Janze Semenic a câștigat prima victorie din carieră

Edmunds Hindu a deschis pentru islandezi în prima treime. În repriza a doua Daniel Dilkov a egalat. Axel Orongan a adus oaspeții din nou, profitând de un avantaj numeric. Bulgarii nu au renunțat și cu un nou gol al lui Dilkov cu 12 minute înainte de sirenă au egalat. Cu 14 secunde înainte de sfârșitul timpului regulat, Dilkov i-a trecut lui Veselin Velikov, care a adus succesul final.

Israelul a câștigat primul loc și promovarea la cel mai înalt nivel. Echipa din Orientul Mijlociu s-a impus în ultimul meci împotriva outsiderului Noua Zeelandă. China a ocupat locul doi după o răsunătoare victorie cu 6-1 asupra Australiei.