record mondial

Ai fost mereu alergător?

Nu Nu NU! Acum trei ani, nu puteam alerga mai mult de 100 de metri fără ajutorul oxigenului, șchiopătând. În 2007, după doar 40 de ani, ca mulți alții, eram supraponderal. Uneori am folosit greutăți pentru a slăbi. Alergatul a fost departe de gândurile mele. La începutul anului 2009, Rachel, o prietenă de-a mea - care și-a dorit să slăbească - a alergat câteva curse de 5 kilometri și a anunțat că vrea să participe la Maratonul din Londra. „Dar cine s-ar putea antrena cu mine?”, A spus ea. Subțire, indiciu! M-am plictisit puțin cu greutățile din țara noastră, așa că în cel mai cavaleresc stil și am spus că mă voi antrena cu ea. La început am fost o epavă neîndemânatică, obosită, transpirată, după aproximativ 100 de metri! Dar am trecut din acea stare destul de repede la etapa de alergare de o milă sau două. Apoi am intrat în prima mea cursă, Pants in Park, 2009. Nu mai alergasem niciodată în viața mea și asta a fost de 5 km. A fost o luptă cumplită, dar am terminat și am fost recompensat la Burger King. A fost o cursă, am terminat, am avut o medalie și am crezut că este sfârșitul carierei mele de alergat.

Cum ai ajuns de la 5 km. la maraton? Cum s-a întâmplat asta?

Ei bine, chiar s-a întâmplat destul de repede după ce am terminat 5 km. Eu și Rachel am decis că putem alerga 10 km. Apoi 10 mile. Apoi, un semimaraton. Ne-am alăturat unui club de alergare (Maidstone Harriers) unde am găsit o grămadă de oameni minunați. Fiecare etapă nouă pentru mine a fost de genul: „Nu pot să alerg puțin mai mult decât o fac acum?” Am găsit o organizație numită LDWA care organizează curse aproape de un maraton. Te plimbi mai ales acolo, dar poți alerga și dacă vrei. Atunci s-a întâmplat ceva fatal.

Ce a fost ?

Ne-am întâlnit cu acești bătrâni nebuni - nu le voi spune numele! - Purtarea tricourilor albastre și galbene cu cuvintele „100 Marathon Club” pe ele. Am fugit împreună și am vorbit. Nu mi-a trecut prin cap că cineva ar putea alerga 100 de maratoane. Poate pot să conduc maratonul de la Londra, dar nu mai mult de atât. 100? Ridicol. Apropo, când am fugit, ei ne-au lăsat în urmă și m-am gândit: „Dacă pot face asta, cu siguranță aș putea?” Și sămânța a fost semănată ”.

Travis Wilcox bate recordul mondial pentru cele mai completate maratoane oficiale dintr-un an calendaristic, după ce a finalizat cel de-al 114-lea maraton în 2011.

Recorduri de maraton ale lui Travis Wilcox până pe 2 ianuarie 2012.

Cele mai multe maratonuri finalizate într-un an: 114 (record mondial)

Cele mai multe maratoane finalizate în 365 de zile: 115 (record mondial)

Cel mai rapid finalizat primele 100 de maratoane: 688 de zile (record mondial)

Cel mai rapid parcurs completat de 100 de maratoane: 720 de zile (record mondial)

Cel mai rapid finalizat 100 de maratoane - 284 de zile (record mondial)

Cel mai rapid finalizat 50 de maratoane - 114 zile (record mondial)

Cele mai multe maratonuri britanice și irlandeze dintr-un an calendaristic - 82 (record britanic)

Travis a ajuns pe locul 100 la maratonul Robin Hood din Nottingham.

Timpul tortului! Ultima zi de 10 maratoane timp de 10 zile.

Până în prezent (11 iulie 2015) competițiile la care a participat Travis sunt deja 341, dintre care multe sunt ultramaratoane.