sparta

twitter.com/acsparta_en

Sparta Praga a pierdut acasă cu un derby de 0: 3 împotriva rivalului local Slavia Praga. Abdalla Sima a marcat două goluri, iar Ondrej Linger a sigilat o victorie pentru Slavia.

Fotbalistul bulgar Martin Minchev a apărut în joc de pe bancă în minutul 87, fără a avea nicio șansă să schimbe în niciun fel dezvoltarea meciului.

În afară de derby, meciul dintre Sparta și Slavia din etapa a 10-a a campionatului ceh a fost un mare pariu pentru clasament. După succes, „roș-albii” au un atu de 6 puncte și au tras 5 în fața echipei lui Minchev, ocupând locul al doilea.

Foarte repede situația pentru Sparta Praga s-a deteriorat spre sfârșitul primei reprize. Gazdele au primit un penalty în minutul 29, dar șutul lui Lukasz лиulish a fost salvat de către portar și poate că acesta a fost punctul de cotitură.

Doar trei minute mai târziu, Slavia a preluat conducerea cu 1: 0. Abdalla Sima a interceptat o centrare dintr-un corner și a trimis mingea în plasă.

În minutul 40 oaspeții și-au dublat avantajul. Sima a avut din nou dreptate. Senegalul de 19 ani a primit mingea în spatele apărării și cu un șut precis a învins portarul pentru 2: 0.

La scurt timp după pauză, Slavia Praga a făcut rezultatul clasic. Un jucător de la Sparta a alunecat în apropierea suprafeței de pedeapsă și ia dat mingea lui Ondrej Linger, care a trimis-o fără întârziere în plasă - 3: 0.

TIMP COMPLET | Sparta 0-3 Slavia
Derby-ul este al nostru!
Penalti salvate și două lovituri ale lui Sima în repriza inițială, încă un gol de Linger în a doua. Suntem 12 jocuri neînvinsă împotriva lui Sparta!

Gazdele au încercat cel puțin să atingă un obiectiv onorabil, dar Slavia nu a permis acest lucru și a închis meciul.

Cu trei minute înainte de sfârșitul timpului regulat, Martin Minchev a apărut în joc în locul păcătosului Lukash Yulish.

Toamna 2019: 3-0 în deplasare la Sparta
Toamna 2020: 3-0 în deplasare la Sparta